Emziren Anneye Aşı

Emziren annelere aşı yapılması ile ilgili bu CDC yazısı bir süre yerinde kalacak ve zamanla tüm diğerleri gibi mecburen aşağıya kayacak. Ama ileride aradığınızda, kanıtlar ana sayfasının üst çubuğunda butonu bulunan; Aşılar sayfasında bulabileceksiniz.

Emzirmede ve gebelikte aşılama ile ilgili olarak çok fazla ve abartılı endişe var. Gebelikte aşılama ile ilgili bir yazı kanıtlar‘da daha önce yayınlandı. Genel olarak söylemek gerekirse her iki durumla ilgili olarak dikkat çekilen çok ciddi bir kontrendikasyon yok. Ama gebeler, anneler ve sağlık personelinde endişe, zaman zaman panik derecesinde abartılı görünüyor. Bu yazıyı ve Gebelik ve aşılar yazısını Aşılar sayfasında ayrıntılar gittikçe eklenerek görebileceksiniz.

D. Ş.

CDC‘den

"Ne inaktif ne de canlı virüs aşılarının emziren annelere uygulanması anne ve bebek için emzirme güvenliğini etkilemez. Aşılardaki canlı virüsler annenin vücudunda çoğalabilmekle beraber, aşılardaki canlı virüslerin çoğunluğunun süt ile salgılanmadığı gösterilmiştir. Su çiçeği aşısı virüsü anne sütünde bulunmamıştır. Kızamıkçık aşısı virüsü insan sütü ile salgılanabilir, ancak olağanda çocuğu etkilemez. Eğer enfeksiyon olursa, virüs zayıflatılmış olduğundan iyi tolere edilir. İnaktive, rekombinant, subünite, polisakkarit ve konjuge aşılar ve toksoidler emziren anneler veya bebeklerine risk getirmez."

"Emzirme, anneden çocuğa temasla bulaşma açısından teorik riski olduğundan annede çiçek aşılaması için kontrendikasyondur. Sarı humma aşısının gebelere uygulanmasından kaçınılmalıdır. Ancak emziren anneler sarı hummanın endemik olarak bulunduğu ve bulaşma riskinin yüksek olduğu bölgeye seyahati iptal edemiyor ya da erteleyemiyorsa, bu kadınlar aşılanmalıdır."

Orijinal kaynak için: Emziren Anne ve Aşı

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv