Demansta Işık Tedavisini Tavsiye Etmek İçin Kanıtlar Yetersiz

Cochrane derleme özeti

Bu derleme güncellemesinde; demansta bilişim, günlük yaşam aktiviteleri (GYA), uykuda, istenmeyen davranışlarda ve birlikte görülen psikiyatrik belirtileri iyileştirmede ışık tedavisinin etkili olup olmadığını araştırdık. 11 Araştırmanın verileri analize alındı.

İstirahat aktivitesi ve uyku-uyanıklık sikluslarını hipotalamus’taki suprakiazmatik çekirdekte (SKÇ) üretilen günlük ritm kontrol eder. Demanslı hastaların uyku paterninde değişimlerin biyolojik temeli SKÇ’deki değişimler olarak görülüyor ve SKÇ’nin ışıkla uyarımı bunları tersine çevirebilir.

Derlenen çalışmalarda kullanılan ışık kaynakları, katılımcının bir metre ötesine ve görme alanı yüksekliğine yerleştirilen bir ışık kutusu, başa giyilen bir ışık viziyeri, tavana monte edilmiş bir avize veya dış ortamdaki alacakaranlık geçişlerini taklit eden gün doğumu ve batımı simülasyonudur.

Işık tedavisinin bilişsel işlevler, uyku, ajitasyon veya psikiyatrik belirtilere etkisi bulunmadı. Tek bir çalışmada incelenen bir sonuç ölçütü olarak GYA’larda faydalı bir etki bulundu, ancak dikkatle görülmesi ve ışık tedavisinin kullanımını tavsiye etmeye temel oluşturması için tekrarlanması gerekiyor.

Kaynak

Forbes D, Blake CM, Thiessen EJ, Peacock S, Hawranik P. Light therapy for improving cognition, activities of daily living, sleep, challenging behaviour, and psychiatric disturbances in dementia. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD003946. DOI: 10.1002/14651858.CD003946.pub4

Orijinal özet için: Demans Ve Işık Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar