Felçlilerde Araç Kullanma İçin Rehabilitasyon

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Felç geçiren birçok hastada hareket, görme ve tehlikeye cevap verme problemleri nedeniyle araç sürme yetisi kısıtlanır. Tedavide iki yaklaşım kullanılıyor. İlkinde hareket, düşünme ve hissetme becerileri yeniden eğitilir. İkincisinde ders şeklinde araç sürme simülatörü ve yolda sürüş kullanılarak sürüş becerileri iyileştirilmeye çalışılır.

Çalışma özellikleri

2013 Ekimine kadar toplam 245 katılımcıyla yapılmış 4 araştırma belirledik. Çalışmalarda sürüş simülasyonu, bilgi işleme, tarama ve hareket hızını geliştirmek için cihazlarla çalışma gibi çok çeşitli müdahaleler kullanıldı. Tüm çalışmalarda sürüş müdahalesinin etkinliği, katılımcıların bir sürüş değerlendirme (sınavında) geçip kalması şeklindeki iyileşmeyle değerlendirildi.

Anahtar sonuçlar

Sürüş müdahalelerinin müdahale yapılmamasından daha etkili olduğuna dair kanıt bulunmuyor. Bir sürüş simülatöründe eğitimin, hemen sonrasında yol işaretlerini tanıma testinde performansın iyileşmesiyle sonuçlandığı bulundu.

Kanıt kalitesi

Tek bir çalışma olduğundan sonucun dikkatle yorumlanması gerekir. Felce bağlı bozuklukları ve felç tipine göre gruplanan, daha çok katılımcıyla yapılacak daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

George S, Crotty M, Gelinas I, Devos H. Rehabilitation for improving automobile driving after stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD008357. DOI: 10.1002/14651858.CD008357.pub2

Orijinal özet için: Felçli Sürücü Eğitimi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv