Gebelik Diyabetini Önlemede Probiyotikler

Cochrane derleme özeti

Gebelikte anne kanında şeker yükselmesi gebelik diyabetidir. Birlikte annede pre-eklampsi, enstrümanla ya da ameliyatla doğum, bebekte ise gestasyonel yaşa göre iri olma gibi gebeliğin çeşitli olumsuz sonuçları görülür. Güncel tedavi ilaçla ya da ilaç verilmeden diyettir. Bu durumun önlenmesi mümkün olursa tedaviye tercih edilir. Koruyucu diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri zaman alıcıdır ve her zaman gebelik diyabeti olan kadın sayısını azaltmaz. Probiyotikler barsak bakterilerini takviye için, genellikle içecek ya da kapsül şeklinde alınabilen “iyi” bakterilerdir. Kişinin metabolizmasını değiştirip ve gebelik diyabetini önleyebilme potansiyeli vardır. Bu derleme bunun gerçek olup olmadığını gösteren kanıtları araştırmak için tasarlandı.

Güncel olarak toplam 256 kadınla yapılmış sadece 1 randomize kontrollü araştırma bulunuyor. Bu araştırma erken gebelikten itibaren probiyotik alan kadınlarda gebelik diyabeti oranının daha düşük olduğunu gösteriyor. Gebelik diyabeti tanı oranı 2/3 kadar azaldı ve bebekleri doğumda ortalama 127 gram daha düşük tartıldı.

Araştırmada düşük, intrauterin ya da neonatal ölüm ve ölü doğum oranlarında fark bulunmadı. Sezaryenle doğum yapan kadın oranı ya da erken doğum riskinde bir farka dair net kanıt bulunmadı. Gebelik esnasında annelerin ne kadar kilo aldığı ya da kaç bebeğin gestasyonel yaşına göre iri olduğu ya da 4 000 gramdan ağır doğduğu veya vücut kompozisyonları raporlanmadı. Halen mevcut tek çalışma kesin bir sonuç çıkarmak için yetersiz, ancak yapılmakta olan başka araştırmalar var.

Kaynak

Barrett HL, Dekker Nitert M, Conwell LS, Callaway LK. Probiotics for preventing gestational diabetes. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 2. Art. No.: CD009951. DOI: 10.1002/14651858.CD009951.pub2

Orijinal özet için: Gebelik Diyabetinde Probiyotik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar