Organ Nakledilen Hastalarda Tüberkülozdan Korunma İçin Hangi İlaçlar En Etkili?

Cochrane derleme özeti

Son aşama böbrek, pankreas, karaciğer ve akciğer hastalarında organ nakli en iyi tedavi olabilir. Organ alıcılarında büyük risklerden biri organın reddi. Reddi baskılayan ilaçlar sürviyi iyileştirse de bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyon, kanser ve kalp damar hastalığı riskini yükseltiyor.

Organ alıcılarında enfeksiyonları önlemek ve tedavi etmek büyük bir güçlük arz eder. Tüberküloz (TB), organ nakli hastalarının bu hastalığı kapma ihtimali genel popülasyondan 300 kat fazla olduğundan özellikle endişe kaynağı. Akciğerlerin yanı sıra çok çeşitli organlarda gelişebildiğinden TB tanısı zor olabiliyor.

TB den korunma için kullanılan ilaçların nakil sonrası dönemde hastalığı azaltıp azaltmadığını araştırdık. TB oranları yüksek olan Hindistan ve Pakistan’da toplam 558 böbrek nakli hastasında yürütülen 3 araştırma bulduk.

Böbrek nakli sonrasındaki ilk yıl izoniyazid (INH) almanın TB gelişimine karşı koruma sağladığı bulundu. Ancak bu ilaç aynı zamanda karaciğer hasarı riskini de anlamlı derecede artırdı. Karaciğer hasarı en çok, zaten Hepatit B ve C gibi karaciğer problemleri olan hastalarda meydana geldi. Anti TB ilaç alan ve almayan hastalar arasında herhangi bir nedenden ölümlerin sayısında fark olmadığı da bulundu.

TB’nin bir risk oluşturduğu bilinen bölgelerde böbrek alıcılarına İNH verilmesi gerektiğini bulduk; ancak karaciğer, akciğer ve kalp gibi başka organ nakledilenlerde ve TB oranlarının düşük olduğu bölgelerde anti-TB ilaçların başka fayda ve zararlarını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Adamu B, Abdu A, Abba AA, Borodo MM, Tleyjeh IM. Antibiotic prophylaxis for preventing post solid organ transplant tuberculosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD008597. DOI: 10.1002/14651858.CD008597.pub2

Orijinal özet için: Organ Nakli Tüberküloz

Tam metin için: Orijinal Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus