Osteoporozda Çin Bitkisel İlaçları

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Primer osteoporozlu hastalarda Çin bitkisel ilaçlarının etkilerini derledik. Toplam 10 655 katılımcı alınan 108 araştırma bulundu.

Arka plan

Kemik yaşayan ve çoğalan bir dokudur. Yaşam boyunca yeni kemik hücreleri oluşur ve eskiler yıkılarak yeni ve güçlüleri için yer açılır. Osteoporozda eski hücreler yenilerinin yapımından daha hızlı yıkılır. Bunun sonucu kemik mineral (kalsiyum gibi) kaybeder. Sonuçta kemik zayıflar ve küçük darbe sonrasında dahi kırılmaya daha yakın olur.

Çin bitkisel ilaçları tıbbi bitkilerin herhangi bir kısmından (yaprak, kök, gonca, çiçek). Bazen bitki temelli olmayan (böcek, geyik boynuzu, yılan, çeşitli kabuklar ve fosiller) maddeler de kullanılır. Bunlar hammadde olarak veya su ya da alkollü ekstreler şeklinde kullanılabilir. Bu maddeler kapsül, tablet, sıvı ya da enjeksiyonla verilir.

Bitkisel ilaçlar Çin’de primer osteoporoz için yaygın olarak kullanılır ancak klinik pratiği aydınlatmak için fayda ve zararları değerlendirilmedi.

Çalışma özellikleri

Konuya ilişkin tüm çalışmaları 2013 Ocağına kadar taradık ve toplam 10 655 osteoporozlu katılımcıyla yürütülen 108 araştırma bulduk. 99 farklı bitki plaseboya karşı (3 çalışma), müdahale yapılmamasına karşı (5 çalışma) veya konvansiyonel tedaviye karşı (61 çalışma) veya konvansiyonel tedaviye eklenerek yalnız başına konvansiyonel tedaviye karşı (47 çalışma) test edildi. Ortalama tedavi süresi 5.7 aydı (3 – 12 ay arası).

Anahtar sonuçlar

Çin bitkisel ilaçları alan osteoporozlu hastalarda ne olur?

Yeni kırıklar Çin bitkisel ilaçlarının yeni kırık olma ihtimalini azaltıp azaltmadığından şüpheliyiz. Kırık insidensi 7 çalışmada değerlendirildi. Ancak bu çalışmalar küçüktü ve metodolojik kusurları vardı.

Yaşam kalitesi

Kalsiyum karbonat ve alfakalsidole eklenen bushenhuoxue ile üç ay tedavi edilen hastalar bitkisel tedavi almayanlara kıyasla yaşam kalitelerine 0 – 100 skalasında 5.30 puan daha iyi değer biçti.

Kalsiyum karbonat, alfakalsidol ve bushenhuoxue alan hastalar yaşam kalitelerine 0 – 100 skalasında 56.05 puan değer biçti.

Kalsiyum karbonat ve alfakalsidol alan hastalar yaşam kalitelerine 0 – 100 skalasında 50.75 puan değer biçti.

Ciddi yan etkiler ve ölümler

Araştırmalarda ciddi yan etki ve ölüm görülmedi.

Yan etkiler ve komplikasyonlar hakkında sıklıkla kesin bilgi alamadık. Bu özellikle nadir fakat ciddi yan etkiler için geçerli Muhtemel yan etki olarak hafif mide ağrısı ve ishal görülebiliyor.

Kemik mineral yoğunluğu

Çin bitki ilaçlarını plasebo, tedavi verilmemesi ve konvansiyonel ilaçlarla kıyaslayan çalışmalar bulduk. Ayrıca konvansiyonel ilaçlara eklenen bitkisel ilaçları sadece konvansiyonel tedaviye karşı kıyaslayan ilaçlar da bulduk.

Plaseboya karşı yapılan üç çalışmada Çin bitki ilaçlarıyla kemik mineral yoğunluğunun hafifçe arttığı gösterildi.

Tedavi yapılmamasına ya da konvansiyonel ilaçlara karşı kıyaslamada bazı çalışmalar kemik yoğunluğunda artış gösterirken diğerleri göstermedi.

Bitkisel ilaçlar konvansiyonel ilaçlarla birlikte kullanıldığında da bazı çalışmalar yalnız başına konvansiyonel ilaçlara göre kemik yoğunluğunda artış gösterirken bazıları göstermedi.

Kanıt kalitesi

Osteoporozlu hastalarda:

* Çin bitki ilaçları kemik mineral yoğunluğu ve yaşam kalitesini hafifçe artırabilir. Yapılacak başka araştırmaların bu tahmini hesabı değiştirmesi muhtemel.

* Çin bitki ilaçların yeni kırık olma ihtimalini azalttığı şüpheli.

* Araştırmalarda ölüm ve ciddi yan etki raporlanmadı.

Kaynak

Liu Y, Liu J, Xia Y. Chinese herbal medicines for treating osteoporosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD005467. DOI: 10.1002/14651858.CD005467.pub2

Orijinal özet için: Kemik Erimesi – Çin Bitki

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv