Astımlı Hastalarda Bronşiyal Termoplasti

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Astımlı hastalarda bronşiyal termoplastinin etkilerini derledik.

Arka plan

Astım, hastaların hava yollarındaki iltihaba ve hava yolu kaslarının kasılmasına bağlı olarak nefes darlığı, vizing, öksürük ve göğüs daralması yaşadığı kronik bir hastalık. Bronkodilatör ve steroidler içeren inhaler tedavileriyle belirtiler genellikle kontrol edilebilir. Ancak bazı hastalarda astım bu ilaçlarla ya ye gerçekten dirençli olduğundan ya da hastalar kullanmadığı için yeterince kontrol edilemez.

Astımlı hastaların hava yollarındaki kaslar normal insanlardan daha kalındır. Astım esnasında bu kaslar kasılarak solunumu güçleştirir.

Bronşiyal termoplasti akciğer hava yollarındaki kas kitlesi miktarını azaltan nispeten yeni bir prosedür. Hastaya bronkoskopi uygulanır ve akciğerin spesifik bölgelerinde hava yolu duvarları 65°C temperatüre kadar ısıtılır. Bu tedavi bazı kasların parçalanmasını sağlar ve kasılmasını güçleştirir.

Tedavi genellikle üç seans uygulanır.

Çalışma özellikleri

Bronşiyal termoplastiyle tedavi edilen erişkin hastaları standart tıbbi tedavi alan ya da sahte bronşiyal termoplasti tedavisi yapılan hastalarla kıyaslayan 3 araştırma bulduk.

Anahtar sonuçlar

Araştırmalar bronşiyal termoplastiyle tedavi edilen hastaların yaşam kalitesinde ve yaşadıkları astım atağı sayısında orta derecede iyileşme gösterdi. Bunun yan sıra, bu prosedürle tedavi edilen hastalar tedavi periyodunda, alternatif müdahale yapılanlardan daha fazla solunum problemi yaşadı, bu da aynı dönem içinde solunum sorunlarından yatış riskini artırdı ancak sonrasında fark olmadı.

Kanıt kalitesi

İki çalışmada sahte müdahale yapılmadığı ve hasta özelliklerinde ve yapılan kıyaslamalarda farklılıklar bulunduğundan derleme sonuçlarına güvenimiz orta derecede. Bronşiyal termoplastinin gözlenen etkisi ve güvenliğinin uzun süre kalıcı olup olmadığını belirlemek ve en çok fayda sağlayabilecek belirli hastalar varsa tanımlanabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Bu basit dilli özet 2014 Ocağına kadar güncel.

Kaynak

Torrego A, Solà I, Munoz A, Roqué i Figuls M, Yepes-Nuñez J, Alonso-Coello P, Plaza V. Bronchial thermoplasty for moderate or severe persistent asthma in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD009910. DOI: 10.1002/14651858.CD009910.pub2

Orijinal özet için: Astımda Bronşiyal Termoplasti

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv