Santral Venöz Kateteri Olan Çocuklarda Pıhtılaşmayı Önlemek İçin Kan İncelticiler

Cochrane derleme özeti

Geçtiğimiz 10 yıl içinde ven içinde kan pıhtılaşması bulunan çocuk sayısı sıklaştı. Pıhtılar damarı tıkayıp kan akımını bozabileceği ya da damar içinden önemli organlara gidebileceği için ölüm dâhil ciddi sağlık problemleri görülebilir. Venöz pıhtılar genellikle santral venöz kateteri (SVK) olan çocuklarda görülür. Kateterler yaşam kurtarmaya yardım için konsa da kan pıhtılaşmasına neden olabiliyor.

Kan pıhtılaşmasını önlemek için antikoagülan ya da düşük molekül ağırlıklı heparin (DMAH) vermenin pıhtıları önleyip önlemeyeceğini bilmiyoruz. Bu nedenle SVK takılan ve DMAH verilen ve verilmeyen çocuklarda yapılan çalışmaları aradık ve toplam 186 katılımcıyla yapılmış 1 araştırma bulduk.

Çalışmanın katılımcı sayısı ilacın SVK’da pıhtılaşmayı önleyip önlemediğin göstermek için yetersizdi. Bu çalışma, verilen DMAH dozlarıyla çocuklarda kanama olduğunu göstermedi. Çalışmada başka yan etki raporlanmadı. Çalışmanın standart bakım kolunda iki bebek öldü ve ikisi de kan pıhtılaşmasına bağlı değildi. Gelecekte bu ilacın rolünü ve SVK takılan çocukları pıhtılaşmadan koruyup korumadığını inceleyen başka araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Brandão LR, Shah N, Shah PS. Low molecular weight heparin for prevention of central venous catheterization-related thrombosis in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD005982. DOI: 10.1002/14651858.CD005982.pub2

Orijinal özet için: Çocukta SVK ve Tromboz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv