Sağlıkçılarda Keskin Yaralanmalardan Korunma İçin Ekstra Veya Özel Tip Eldiven Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Sağlıkçılar kendilerini hasta bakımında kullanılan iğneler ya da keskin aletlerle yaralayabilir. Bu yaralanmalar sağlıkçının, küçük de olsa hepatit ya da HIV gibi bir viral hastalıkla enfekte olma riskini taşır. Bu nedenle enfeksiyondan korunmak için kanla temasın önlenmesi önemlidir. Birden fazla kat ya da özel tipte eldiven kullanımının iğneler ya da keskin aletlerin cildin kesilmesini önleyip önlemediğini değerlendirdik. 2013 Haziranına kadar toplam 6890 ameliyatı değerlendiren 34 araştırma bulduk. Cerrahi dışı personelle ilgili araştırma bulunmadı.

Tek kat eldivene karşı çift kat

12 araştırmada çift kat eldiven kullanımı, tek kata kıyasla eldiven delinmesi sayısını %71 kadar azalttı.

Üç araştırmada çift kat eldiven ciltte kanamaları %65 azalttı. İğne yaralanmalarında beyana dayalı azalma daha belirsizdi.

İki kata karşı üç kat adi eldiven

Düşük kaliteli bir çalışma iki kata karşı üç kat eldiven kullanmanın delinmeleri daha da azalttığını gösterdi.

Tek kat adi eldivene karşı kalın ya da özel eldiven

5 düşük kalitede çalışma ince ve kalın eldivenler arasında delinme sayısının aynı olduğunu gösterdi. İki düşük kaliteli çalışmada normal eldiven üzerine kumaş eldiven, çift kat normal eldivene kıyasla delinmeleri azalttı. Bu durum normal eldivenler arasında giyilen kumaş ya da güçlendirilmiş özel malzemeden yapılmış eldiven için de geçerliydi.

Endikatörlü eldivenler

Endikatörlü eldivenler delindiğinde bir renkli leke gösterir. İki çalışma eldiven başına düşen delinme sayısını azalttığını ancak delinmelerin toplam miktarını azaltmadığını gösterdi.

Parmakların duyarlığı

Daha fazla kat eldiven kullanmanın parmakların duyarlığını azalttığı görülmedi.

Kararlar

Cerrahlar ve ameliyat ekibi tek kat eldiven yerine çift kat giyerek ciddi viral enfeksiyon kapma riskini azaltabilir. Üç kat eldiven ya da özel malzemeden yapılmış eldiven kullanımı muhtemelen riski daha da azaltır ancak bunun daha fazla değerlendirilmesi gerekiyor. Eldivenlerin ameliyathane dışındaki diğer sağlıkçılarda da benzer koruyucu etkisi olup olmadığını değerlendiren daha fazla çalışma gerekiyor.

Kaynak

Mischke C, Verbeek JH, Saarto A, Lavoie M, Pahwa M, Ijaz S. Gloves, extra gloves or special types of gloves for preventing percutaneous exposure injuries in healthcare personnel. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD009573. DOI: 10.1002/14651858.CD009573.pub2

Orijinal özet için: Sağlıkçıda El Yaralanması

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv