Laparoskopik Kolesistektomide Yüksek Basınca Karşı Düşük Basınçla Pnömoperiton

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Atıkların uzaklaştırılması, yağ sindirimi gibi birçok işlevleri olan safrayı karaciğer üretir. Safra barsağa akmadan önce geçici olarak safra kesesinde depolanır. Safra kesesinde safranın çökelmesiyle taşlar oluşabilir. Bu taşlar batı popülasyonunda %5 – 25 oranında bulunur ve her yıl %2-4 kadarı belirti verir. Belirtiler safra kesesi koliği, ince barsağa safra akışının engellenmesine bağlı sarılık, enfeksiyon (kolanjit) ve pankreatittir. Belirti veren safra taşları kesenin çıkarılması (kolesistektomi) güncel olarak en iyi tedavi seçeneği olarak görülür. Bu genellikle laparoskopik olarak yapılır. Bu ameliyatta organların görülebilmesi için karın karbon dioksit gazıyla şişirilir. Karnın şişirilmesinde uygulanan olağan gaz basıncı 12 – 16 mmHg’dir. Ancak bu basınç kan dolaşımında değişmelere yol açarak zarar verebilir. Bunu önlemek için standart basınca alternatif olarak düşük basınç kullanımı önerildi. Ancak düşük basınç kullanımı cerrahın karın içindeki organ ve yapıları görüşünü sınırlayarak bunlara istenmeyen zarar verilmesine neden olabilir. Derlemeyi yüksek mi yoksa düşük basıncın mı tercih edilmesi gerektiğini anlamak için yaptık. Tıbbi literatür iki yazar tarafından bağımsız ve sistematik olarak tarandı

Çalışma özellikleri

Toplam 1092 katılımcıyla yapılan 21 araştırma derlendi. Çoğu araştırmaya planlı laparoskopik kolesistektomi yapılan cerrahi riski düşük hastalar alındı.

Anahtar sonuçlar

Düşük basınç kullanılan hastaların %90’ında laparoskopik kolesistektomi başarıyla tamamlandı. Raporlayan 9 araştırmadaki 434 katılımcı içinde her iki grupta da ölüm olmadığı bildirildi. 7 araştırmada ameliyat komplikasyonları raporlandı (394 hasta). Düşük basınç grubunda 1 hastada ciddi ters olay görüldü (1/179, %0.6; standart grupta 0/215, %0). Araştırmalarda yaşam kalitesi, normal aktiviteye dönüş, işe dönüş raporlanmadı.

Açık girişime dönüş gereken hasta oranında gruplar arasındaki fark kesin değildi (düşük basınç 2/269; 0.8%, standart basınç (2/287; 0.7%). Bu sonuç 10 araştırmada raporlandı. Hastanede kalış süresinde fark görülmedi. Düşük basınç grubunda girişim süresi 2 dakika daha uzundu (çok düşük kalitede kanıt). Halen planlı laparoskopik kolesistektomi olan cerrahi riski düşük hastalarda düşük basınçlı pnömoperiton kullanımını destekleyen kanıt bulunmuyor. Bu uygulamanın güvenliği de belirsiz.

Kanıt kalitesi

Sadece 140 katılımcılı 1 çalışmanın kayırma hatası riski düşüktü. Kalan 20 araştırmada risk yüksek bulundu. Genel kanıt kalitesi çok düşüktü.

Gelecekte özellikle cerrahi riski yüksek katılımcılarla ve iyi tasarımlı daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Gurusamy K, Vaughan J, Davidson BR. Low pressure versus standard pressure pneumoperitoneum in laparoscopic cholecystectomy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD006930. DOI: 10.1002/14651858.CD006930.pub3

Orijinal özet için: Laparoskopide Pnömoperiton Basıncı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv