Kronik Böbrek Hastalarında Anemi Tedavisi İçin Darbepoetin Alfa

Cochrane derleme özeti

Kronik böbrek hastalarında anemi sık görülür. Anemi tedavisi için darbepoetin alfa dâhil birkaç ilaç bulunuyor.

KBH'da darbeopetin alfanın plasebo ya da tedavi verilmemesine kıyasla farklı etkileri olup olmadığı ya da etkinin epoetin veya metoksi polietilen glikol-epoetin alfa gibi başka tedavi seçeneklerine benzer olup olmadığını ve darbepoetinin değişik yollar ve sıklıkla verilmesinin başka fayda veya zararı olup olmadığını araştırdık.

Darbepoetin alfa hastaların şiddetli anemi tedavisi için kan nakli alma ihtiyacını azaltmakla beraber sürviye ya da diyaliz tedavisi alma ihtimaline ve hastaların genel yaşam kalitesine etki minimaldi ya da hiç yoktu.

Hastalar için hangi ilacı seçmenin en iyisi olduğu hakkında klinik karara yol göstermek için darbepoetin alfa’yı benzer tedavi seçenekleriyle kıyaslayan yeterli çalışma bulunamadı.

Kronik böbrek hastası çocuklar ve böbrek nakli yapılan ya da diyaliz tedavisi alan erişkinlerde darbepoetin tedavisiyle ilgili erişilebilen bilgi azdı.

Kaynak

Palmer SC, Saglimbene V, Craig JC, Navaneethan SD, Strippoli GFM. Darbepoetin for the anaemia of chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 3. Art. No.: CD009297. DOI: 10.1002/14651858.CD009297.pub2

Orijinal özet için: Böbrek Hastası Kansızlık

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv