Erişkinde Kronik Nöropatik Ağrı Ve Fibromiyaljiye Karşı Karbamazepin

Cochrane derleme özeti

Nöropatik ağrı hasara uğrayan sinirlerden kaynaklanır. Hasara uğramış dokulardan sinirler yoluyla iletilen ağrı mesajlarından farklıdır. Bu nedenle bu ağrılarda kullanılanlardan farklı ilaçlarla tedavi edilir. Parasetamol ya da ibuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar nöropatik ağrıda etkili değildir, ancak depresyon ya da epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar bazı hastalarda çok etkili olabilir. Fibromiyaljiyi de anlayışımız yetersiz, ancak nöropatik ağrıyla aynı ilaçlara cevap verebiliyor.

Karbamazepin epilepsi tedavisi için geliştirildi, ancak günümüzde çeşitli kronik ağrılarda kullanılıyor. Karbamazepinin kronik nöropatik ağrı ya da fibromiyalji tedavisinde kullanıldığı klinik çalışmalar için 2014 Şubatına kadar arama yaptık. Toplam 418 katılımcıyla yapılmış 10 çalışma bulduk. Çalışmalar genellikle çok kaliteli değildi. Çoğu küçük ve kısa süreliydi. Yıllar boyu sürebilen ağrılarda bir ya da iki hafta süren çalışmalar fayda sağlamaz.

Karbamazepinin herhangi bir nöropatik ağrılı durumda işe yaradığını söyleyebilmek için iyi kalitede yeterince kanıt bulunmuyor. Küçük çalışmaların birleştirilmesi plasebodan daha iyi olduğunu gösterdi ancak bu sonuca güvenilemez. Bu çalışmalardan ters etkiler veya zararlar hakkında yorum yapmak için de yeteri bilgi sağlanamadı.

Karbamazepin kronik nöropatik ağrılı bazı hastalarda belki fayda sağlayabilir. Ancak kimin fayda sağlayıp kimin sağlamayacağını önceden bilmek mümkün değil.

Kaynak

Wiffen PJ, Derry S, Moore R, Kalso EA. Carbamazepine for chronic neuropathic pain and fibromyalgia in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD005451. DOI: 10.1002/14651858.CD005451.pub3

Orijinal özet için: Nöropatik Karbamazepin

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv