Çocukların Parmak Ucu Kısılmalarında Tedaviler

Cochrane derleme özeti

Çocuklarda kapı aralıklarına parmak sıkışması sık görülür. Bu sıkışmalar parmak ucu ve tırnağın büyümesinde önemli yapılar olan tırnaklar, çevre dokular ve kemiğe hasar verir.

Bu yaralanmalar bazen yara temizliği ve pansumanla konservatif olarak tamir edilir. Alternatif olarak genel anestezi altında ameliyat yapılarak yara temizlenir, hasarlı dokular giderilir ve parmak ucu ve tırnaktaki kesiler dikilir.

Bu tip yaralanmaların tedavisinde farklı yöntemleri kıyaslayan araştırmalar içim 30 Nisan 2013 tarihine kadar tıbbi literatür taraması yaptık. Derlememizde iki randomize araştırmadan sağlanan kanıtlar sunuluyor. Derlenen iki çalışma 191 çocukla yürütüldü ve 180 çocuğa ait sonuçlar yayınlandı. Her iki çalışmada da sonuçların güvenilirliğini bozabilecek zaaflar var. Çalışmalarda farklı metotlar kıyaslandığından sonuçları kombine edilemedi.

Bir çalışmada parmak ucu yaralanması ameliyatla tedavi edilen çocuklarda enfeksiyonu önlemek için rutin antibiyotik kullanımı araştırıldı. Az sayıda çocukta enfeksiyon görüldüğünden bu çalışma antibiyotik vermenin ya da vermemenin etkisine dair kesin kanıt sağlamıyor. Bir hafta sonunda her gruptan sadece birer çocukta enfeksiyon görüldü. Her ikisinde de yaralanmalar daha şiddetliydi.

Diğer çalışmada iki farklı tipten pansuman kıyaslandı. Yine tedavi gruplarında az sayıda komplikasyon kıyaslanabildi. Katılımcı sayısı az olduğundan yaraların iyileşme süresi ve pansuman değişim sayısının aynı olduğundan emin olamadık. Ancak silikondan yapılan pansuman, ilk haftanın sonundaki değişimde muhtemelen yaraya parafinli pansumandan daha az yapıştığı için çocuğu daha az üzdü.

Genel olarak çocuklarda parmak kısılmasına bağlı yaraların en iyi tedavisi hakkında yeterli kanıt bulunmuyor.

Özellikle ameliyatın basit yara temizliği ve pansumandan daha iyi sonuçlar verip vermediğini görmek için daha fazla araştırma yapılmasını öneriyoruz. Çalışmalarda tedavinin yaralanmanın en az 3 ay sonrasında parmak ucu işlevi ve tırnakta şekil bozukluğuna etkisi de değerlendirilmeli.

Kaynak

Capstick R, Giele H. Interventions for treating fingertip entrapment injuries in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD009808. DOI: 10.1002/14651858.CD009808.pub2

Orijinal özet için: Çocuk Parmak Kısılması

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv