Erken Doğan Bebeklerde Kemik Mineralizasyonu Ve Büyümesini Desteklemek İçin Fiziksel Aktivite Programları

Cochrane derleme özeti

 

Çok erken doğan bebeklere (pramatüre) stres ve bununla ilişkili komplikasyonları azaltmak için genellikle fiziksel aktiviteyi minimal tutacak şekilde bakılır. Ancak fiziksel aktivite yokluğu, yatalak çocuk ve erişkinlerde görüldüğü gibi kemik gelişimi ve büyümesini zayıflatabilir. Fiziksel aktivite programlarının prematüre bebeklerde kemik gelişimi ve büyümesini artırabileceğine inanılır. Bu aktiviteler, tüm ekstremite ve eklemlerin günde birkaç dakika hareket ettirilmesi ve baskı yapılmasıdır.

 

Bu derleme fiziksel aktivitenin kemik gelişimi ve büyümesi üzerine kısa vadede küçük bir fayda sağlayabildiği bulundu. Veriler uzun vadeli fayda ve zararları değerlendirmek için yetersizdi. Güncel bilgimize dayanarak fiziksel aktivite programları prematüre bebeklerde standart bir prosedür olarak önerilemez.

 

Kaynak

Schulzke SM, Kaempfen S, Trachsel D, Patole SK. Physical activity programs for promoting bone mineralization and growth in preterm infants. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD005387. DOI: 10.1002/14651858.CD005387.pub3

 

Orijinal özet için: Prematüre Bebek Egzersiz

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus