Kronik Böbrek Hastalığına İlerlemeyi Önlemede Aldosteron Antagonistleri

Cochrane derleme özeti

Kronik böbrek hastalarında (KBH) kalp hastalığı ve kötüleşen böbrek hastalığının diyaliz tedavisi ya da böbrek nakli gerektirecek derecede kötüleşme riski artmıştır. İdrarda artan miktarlarda protein olması böbrek yüklenmesinin belirtisidir ve böbrek fonksiyonlarında kötüleşme ihtimalinin daha da yüksek olmasıyla ilişkilidir. İdrardaki protein miktarını düşürmek ve böbrek fonksiyonlarını korumak için tedaviler vardır ve bunlar arasında anjiyotensin konverting enzim inhibitörleri ve anjiyotensin reseptör blokerleri bulunur. Ancak bu iki ilaçla böbrek işlevlerinin korunması yetersiz kalabilir ve tedaviye aldosteron blokerleri (e.g. spironolakton veya eplerenon) eklemekle böbrek fonksiyonları daha iyi korunabilir. Çok sayıda ilaç kullanmak yan etkileri de artırabilir.

Mevcut araştırmaların bu derlemesinde standart tedaviye aldosteron antagonisti eklemenin idrara protein salımını azalttığı ve kan basıncını düşürdüğü ancak böbrek işlevlerine ve sürviye etkisinin belirsiz olduğunu gösterdi. Tedavi aynı zamanda kanda potasyumu da artırıyor ki bu da tedavide zarar potansiyeli olan değişiklik ve fazladan kan testleri gerektirebiliyor. Aldosteron blokerlerinin KBH'da böbreği koruyarak diyaliz ya da böbrek nakli gerekme ihtimalini azalttığı ya da kalp hastalığını önleyip önlemediği belirsiz ve mevcut araştırmalarla aydınlatılamıyor.

Kaynak

Bolignano D, Palmer SC, Navaneethan SD, Strippoli GFM. Aldosterone antagonists for preventing the progression of chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 4. Art. No.: CD007004. DOI: 10.1002/14651858.CD007004.pub3

Orijinal özet için: Aldosteron Antagonist Böbrek

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv