Kesikli Topallamada Antikoagülanlar

Çeviri: Hem. Gökşen Polat*

Cochrane derleme özeti

Ateroskleroz biriken yağ plaklarının kan akışını engellemesiyle oluşan bir arter hastalığıdır. Bu hastalık egzersizde bacaklarda görülen ve istirahatle geçen kramp tarzı ağrı yaparak kesikli topallamaya yol açabilir. Bu yağ birikimleri ayrıca arterlerde, kalp krizine ve ekstremitede ampütasyon gerekmesine yol açan ciddi tıkanmalar yapabilir. Heparin ve warfarin gibi antikoagülanlar pıhtılaşmayı önleyen ilaçlardır ve kesikli topallaması olan kişilere faydalı olabilir.

Bu güncelleme için yeni araştırma bulunmadı. 802 katılımcılı 7 araştırmanın derlemesinde; kesikli topallama tedavisinde heparinin, düşük molekül ağırlıklı heparinlerin (DMAH) ve oral antikoagülanların faydalı olduğu kesinlik kazanamadığı gibi özellikle oral antikoagülanlarla birlikte büyük kanama olayları riskinin arttığı gözlendi. Bu aşamada kesikli topallamada antikoagülan kullanımını desteklemek için net kanıt bulunmuyor. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Cosmi B, Conti E, Coccheri S. Anticoagulants (heparin, low molecular weight heparin and oral anticoagulants) for intermittent claudication. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 5. Art. No.: CD001999. DOI: 10.1002/14651858.CD001999.pub2

Orijinal özet için: Kesikli Topallamada Antikoagülan

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Son Paylaşımlar
Arşiv