Kistik Fibrozlu Çocuk ve Erişkinlerde Düzenli D Vitamini Kullanımı

Cochrane derleme özeti

Kistik fibrozla birlikte görülen pankreas yetersizliği yağda eriyen vitaminlerin emilimini zorlaştırır ve vitamin eksikliklerine neden olabilir. D vitamini eksikliği kemik deformiteleri ve kırıklar gibi spesifik sorunlara neden olur. Kistik fibrozla birlikte genel sağlık ve solunum sağlığında bozulma da bulunur. Bu yüzden kistik fibrozlu hastalara çok genç yaştan itibaren düzenli D vitamini verilir. Ancak aşırı D vitamini de solunum sorunlarına ve kalsiyum seviyesinin yükselmesine bağlı problemlere neden olabilir. Derlemeye 6 çalışma alındı, ancak bunların sadece üçüne ait veriler analiz edilebildi. Üçü sadece konferans özeti olarak sunuldu.

Derlenen çalışmalar kalite, verilen D vitamini miktarı, tedavi süresi ve değerlendirilen sonuç ölçütleri anlamında çok değişkendi. Üç çalışma çocuk ve ergenlerde üçü erişkinlerde yürütüldü. Az miktarda sonuç verisi kombine edilebildi. İki ya da daha fazla çalışmadan veri sağlanan tek sonuç ölçütü D vitamini düzeyleriydi. Analizimiz D vitamini takviyesi verilen hastalarda D vitamini düzeylerinin yükseldiğini gösterdi. Diğer sonuç ölçütleri için kistik fibrozlulara düzenli D vitamini vermenin faydalı olup olmadığını gösteren kanıt bulamadık. Rutin D vitamini takviyesi vermekle ilgili karar çıkaramıyoruz ve daha fazla kanıt bulunana kadar bu uygulamayla ilgili olarak lokâl rehberlerin izlenmesini öneririz.

Kaynak

Ferguson JH, Chang AB. Vitamin D supplementation for cystic fibrosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 5. Art. No.: CD007298. DOI: 10.1002/14651858.CD007298.pub4

Orijinal özet için: Kistik Fibrozda D Vit.

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv