Fosfor Yanıklarında Tedavi

Cochrane derleme özeti

Fosfor askeri ya da endüstriyel ortamlarda kullanılan bir kimyasal elementtir. Askeri veya endüstriyel yaralanmalar arasında görülebilen fosfor yanıkları öldürücü olabilen kimyasal yanıklardır. Bu yanıklar nadir olsa da ciddidir, sıklıkla derin ve ağrılı olabilir ve hastaların hastanede uzun süreler kalmasını gerektirebilir.

Fosfor yanıklarının bakımında olağan prosedür etkilenen giysileri çıkarmak ve yarayı su ya da salinle yıkamaktır. Buna ek olarak fosfor parçacıklarını görünür kılmak ve kolayca uzaklaştırmak için bakır sülfat kullanılabilir ancak bakır sülfat da zehirlidir ve vücut içine emilirse bu da öldürücü olabilir. Bu derlemede, tedavisinde bakır sülfat kullanılan ve kullanılmayan yanıkları kıyaslayan 2 retrospektif non-randomize araştırma bulundu (88 katılımcı). Derlemede bakır sülfat kullanımının yanık sonuçlarını iyileştirdiğine dair kanıt bulunmadı; aslında erişilebilen sınırlı kanıtlara dayanarak fosfor yanıklarının tedavisinde bakır sülfat kullanılmamasını öneriyoruz.

Bu tip yanıklarda başka tedavileri değerlendirmede kullanılabilecek başka araştırma bulunamadı.

Kaynak

Barqouni L, Abu Shaaban N, Elessi K. Interventions for treating phosphorus burns. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD008805. DOI: 10.1002/14651858.CD008805.pub3

Orijinal özet için: Fosfor Yanıkları

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv