Kalp Yetmezliğinde Koenzim Q10

Cochrane derleme özeti

Kalp yetmezliği, kalp yeterince kan pompalayamadığında ortaya çıkan durumu tarif eder. Kalp yetmezliği hastalarında durum alevlenmeler ve iyileşmelerle seyreder, arada stabilite dönemleri ve dekompansasyon dönemleri olur. Hastalık ilerledikçe hastanede tedavi gerekir. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlardan kalp nakline kadar her biri kendi kısıtlamalarını taşıyan müdahaleler bulunur. Bazı araştırmalarda koenzim Q10 (veya ubikinon) bir tedavi seçeneği olarak gösterildi.

Koenzim Q10 reçeteye tabi olmayan bir besin takviyesidir. Yağda eriyen bir molekül olup hücre içindeki enerji üretiminde rol oynar. Antioksidan özellikleri de bulunabilir. Düşük koenzim Q10 düzeyleri kalp yetmezliğinin şiddetiyle ilişkili olabilir. Koenzim Q10 vücudun tüm organ ve dokularında bulunabilir, en yüksek konsantrasyon kalptedir. Yeni sağlanan veriler kalp yetmezliği olan hastalarda reaktif oksijen türevlerinin zararlı etkilerinin arttığını gösterdi ve antioksidan aktivitesiyle koenzim Q10 bu kalp hücrelerinin bileşenlerine zarar veren ve hücre sinyalleşmesini kesen toksik etkileri azaltmada fayda sağlayabilir. Koenzim Q10’un, miyokardın kalsiyuma bağımlı iyon kanallarının stabilizasyonunda ve adenozin-5'-trifosfat (ATP) sentezi için önemli metabolitlerin kullanılmasında rolü vardır. Koenzim Q10 konsantrasyonu, kalp yetmezliğinin şiddetiyle ters ilişki gösterir. Koenzim Q10 takviyesi kalp yetmezliğini iyileştirebilir. Koenzim Q10, ciddi bir yan etkisi olmayan, kabul edilebilir bir güvenlik profili olması nedeniyle kullanılıyor.

Bu derleme kalp yetmezliği hastalarındaki etkilerine dair mevcut kanıtları değerlendirmek amacıyla yapıldı. Derlemeye kayırma riski taşıyan 7 küçük randomize kontrollü araştırma dâhil edildi. Çalışmaların yürütüm yollarındaki farklar nedeniyle verilerin çoğunu kombine edemedik, bu da söz konusu değişkenliğin derleme sonuçlarına etkisini anlamanın güçlüğünü ifade ediyor.

Bir çalışmada mortalite, büyük kardiyovasküler olaylar ve hastaneye yatışlar raporlandı. Bu derlemede toplanan kanıtlar koenzim Q10’un klinik durumda iyileşmeye (NYHA sınıflamasına göre) ya da egzersiz kapasitesine net bir etkisi olmadığını gösterdi. Kalp yetmezliğinde koenzim Q10 kullanımını destekleyecek ya da reddedecek ikna edici kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Madmani ME, Yusuf Solaiman A, Tamr Agha K, Madmani Y, Shahrour Y, Essali A, Kadro W. Coenzyme Q10 for heart failure. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD008684. DOI: 10.1002/14651858.CD008684.pub2

Orijinal özet için: Kalp Yetmezliğinde Koenzim Q10

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv