Doğum İndüksiyonunda Oral Misprostol

Cochrane derleme özeti

Oral Misprostol doğumu başlatmada etkili. Plasebodan daha fazla ve vaginal kullanım kadar etkili ve vaginal dinoproston veya oksitosinden daha az sezaryen ameliyatıyla sonuçlanıyor. Ancak güvenliği sağlamak için en iyi dozu belirlemeye yeterli randomize kontrollü araştırma verisi hala bulunmuyor.

Geç gebelikte gebe veya bebek riske girdiğinde komplikasyonları önlemek için doğum indüklenir. İndüksiyon yapma nedenleri arasında gün geçmesi, membranların doğum eyleminden önce yırtılması ve hipertansiyon bulunur. Prostaglandinler uterusta doğal olarak bulunan hormonlardır; serviksi yumuşatır ve doğum kasılmalarını uyarır. Doğum indüksiyonu için vaginal yoldan yapay prostaglandin E2 dinoproston verilebilir ancak bu, oda sıcaklığında stabil kalmaz ve pahalıdır. Oral misoprostol ucuz ve ısıda stabil kalan bir sentetik prostaglandin E1analogu olup ilkin mide ülserlerinin tedavisi için geliştirildi.

Toplam 14 412 kadınla yapılmış 76 randomize kontrollü araştırmanın bu derlemesinde misoprostolün en az güncel doğum indüksiyon metotları kadar etkili olduğu bulundu. 1 282 katılımcılı 9 araştırma, oral misoprostolün İV oksitosin infüzyonu kadar etkili olduğunu ve anlamlı derecede daha az sezaryen ameliyatına yol açtığını gösterdi. Amniyotik sıvıda mekonyumla boyanma oranında bir artış olsa da bebeğe herhangi bir ters etki görülmedi ve misoprostolün bebek barsağına doğrudan bir etkisi olabilir. Bu etki vaginal misoprostolle de birlikte, ancak daha az görüldü.

Oral ve vaginal misoprostolü 6417 kadında kıyaslayan 37 araştırmada benzer etkinlik raporlandı ancak oral misoprostol kullananlarda doğumda neonatal durum daha iyi ve doğum sonrası kanama daha azdı.

3859 kadında oral misoprostolü vaginal dinoprostonla kıyaslayan 12 araştırmada, misoprostol alan kadınlarda sezaryen ameliyatı gereği daha az oldu (%26’ya kıyasla % 21) ancak genel olarak indüksiyon daha yavaş olabilir. Bu araştırmalarda en olağan kullanılan misoprostol dozu 2 mikrogramdı. İki ilaçla da hiperstimülasyon ve mekonyum boyanması oranları benzerdi.

Toplam 1109 kadında oral misoprostolü plaseboyla kıyaslayan 9 araştırma, doğum indüklemede misoprostolün plasebodan daha etkili olduğunu gösterdi, sezaryen oranı daha düşük ve yeni doğan yoğun bakım ünitesine yatışlar daha az oldu. Bazı kıyaslamalar için, örneğin oral ve vaginal misportostol kıyaslamasında kanıt kalitesi çok sağlamdı, ancak diğer kıyaslamalarda tavsiye gücü daha düşük.

Kaynak

Alfirevic Z, Aflaifel N, Weeks A. Oral misoprostol for induction of labour. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD001338. DOI: 10.1002/14651858.CD001338.pub3

Orijinal özet için: Oral Misoprostolle İndüksiyon

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv