Rabdomyolizli Hastalarda Sürekli Böbrek Replasman Tedavisi Faydalı mı?

Cochrane derleme özeti

Hasara uğrayan kas dokularının hızla parçalanıp, ortaya çıkan ürünlerin kan akımına salındığı rabdomiyoliz yaşamı tehdit eden potansiyel taşır. Kana salınan ürünler arasında miyoglobin böbrek sağlığına zararlıdır ve böbrekte hasara neden olabilir. Sürekli böbrek replasman tedavisinin (SBRT) rabdomiyolizli hastalara fayda sağlayabileceğini gösteren bazı kanıtlar var.

6 Ocak 2014 tarihine kadar yayınlanan literatürü araştırdık ve değerlendirme sonrasında toplam 101 katılımcıyla yürütülmüş 3 küçük araştırma bulduk. Analizimiz SBRT’nin böbrek fonksiyonunun bazı yönlerini iyileştirmede konvansiyonel tedaviye üstün sınırlı bir avantaj sağladığı bulunmakla beraber ölüm riskini azaltmada anlamlı bir fayda görülmedi.

Mevcut küçük hacimli kanıtlarda metodolojik kalite zayıf ve rabdomiyolizli hastalarda SBRT’nin etkinliği hakkında sağlam bir karara varabilmemiz için yetersiz. Bu SBRT’nin faydalı olup olmadığını araştıran daha büyük ve tasarımı daha iyi çalışmalar yapılması gerekiyor.

Kaynak

Zeng X, Zhang L, Wu T, Fu P. Continuous renal replacement therapy (CRRT) for rhabdomyolysis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD008566. DOI: 10.1002/14651858.CD008566.pub2

Orijinal özet için: Rabdomiyoliz Diyaliz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar