Ağız Sağlığını Korumada Klasik Fırçalara Karşı Elektrikli Fırçalar

Çeviri: Dt. Deniz Çağlar*

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Bu derleme, ağız sağlığının idamesinde elektrikli diş fırçaları ile klasik diş fırçalarının etkinliklerini değerlendirmek amacıyla yapıldı.

Arka Plan

Dişlerin etkili bir şekilde fırçalanarak plağın (bakteri içeren yapışkan ince tabaka) uzaklaştırılmasıyla sağlanan iyi ağız bakımı, diş eti hastalığının ve diş çürüğünün önlenmesinde önemli rol oynar. Diş plağı, gingivitisin (diş eti iltihabı) birincil sebebidir ve dişi destekleyen dokuları etkileyen daha ciddi bir diş eti rahatsızlığı olan periodontitise sebep olur. Plağın birikmesi ayrıca diş çürüğüne de neden olur. Diş çürüğü ve diş eti hastalığı diş kaybının birincil sebepleridir.

Piyasada etki şekli ve fiyatı bakımından farklı birçok elektrikli diş fırçası satılmakta olup değişik yönlerde (ileri-geri veya dairesel şekilde) çalışan elektrikli diş fırçaları bulunuyor. Elektrikli diş fırçaları fiyat yönünden de çok geniş bir yelpazede seyrediyor. Elektrikli diş fırçalarının plağı uzaklaştırmada klasik fırçalardan daha etkili olup olmadığının, kullanımlarının diş eti iltihabını azaltıp azaltmadığının ve periodontitisi önleyip önlemediğinin veya ilerlemesini yavaşlatıp yavaşlatmadığının bilinmesi önemlidir.

Çalışma Özellikleri

Konuyla ilgili kadar yapılan araştırmaların bu derlemesi 23 Ocak 2014 tarihine kadar güncel. Derlenen 56 araştırma 1964’ten 2011’e kadar yayınlanmış olup toplam 5068 katılımcıya ait bilgileri içeriyor. Çalışmaların çoğunluğuna yetişkinler alındı ve yarıdan fazlasında katılımcılar dönmeli titreşimli (fırça başı önce bir yönde ve daha sonra diğer yönde dönen) elektrikli diş fırçası kullandı.

Anahtar Sonuçlar

Kanıtlar elektrikli diş fırçasının klasik fırçaya kıyasla yararını gösterdi. 1-3 ay arası kullanımda plak düzeyinde %11’lik azalma, 3 aylık kullanım sonrası değerlendirmede %21’lik azalma tespit edildi.

Gingivitis açısından 1-3 ay arası kullanımda %6’lık bir azalma, 3 aylık kullanım sonrası %11’lik azalma görüldü. Bu azalmaların diş sağlığına olan uzun süreli etkisi bilinmiyor.

Yan etkiler az sayıda çalışmada raporlandı, belirtilen etkiler bölgesel ve geçiciydi.

Kanıt Kalitesi

Gingivitis ve plağa ilişkin kanıt kalitesinin orta düzeyde olduğu görüldü.

Kaynak

Yaacob M, Worthington HV, Deacon SA, Deery C, Walmsley A, Robinson PG, Glenny A. Powered versus manual toothbrushing for oral health. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD002281. DOI: 10.1002/14651858.CD002281.pub3

Orijinal özet için: Elektrikli Diş Fırçaları

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv