Egzersizle İndüklenen Astım Ve Nefes Darlığına Karşı C ve E Vitaminleri

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Egzersizle indüklenen astım ve nefes darlığı olan hastalara her gün birlikte C ve E vitaminleri alımının faydalı olup olmadığı incelendi.

Arka plan

Astımda hava yolları daralır ve nefes darlığı, göğüs sıkışması, öksürük ve vizing gibi belirtilere yol açar. Bu hastalık yaşam kalitesini etkiler. 300 milyondan fazla insanın astımdan yakındığı hesaplanıyor ve belirtileri azaltmak için takviye olarak C ve E vitaminleri önerildi.

Çalışma özellikleri

Bu derlemeye astımlı ya da egzersizle indüklenen nefes darlığı olan toplam 214 katılımcıda C ve E vitaminlerini plaseboya karşı kıyaslayan 5 araştırma dâhil edildi. Çalışmaların 4’üne büyükler, birine çocuklar alındı. Derlemeye alınan çalışma sayısının sınırlı ve tasarımlarının farklı olması nedeniyle ortalama bir sonuç vermek için sonuçları birleştirmek yerine tek tek çalışma sonuçlarını verebiliyoruz. Çoğu çalışmada tasarımlar iyi tarif edilmedi, bu nedenle çoğunda kayırma hatası riskini değerlendirmek mümkün olmadı. Anahtar sonuç ölçütlerimizle ilişkili çok az veri sağlanabildi.

Anahtar sonuçlar

Astımda C ve E vitaminlerini araştıran çalışmalarda bir fayda göstergesi bulamadık. Ancak bu aşamada bu bulgulara dayanarak net sonuçlar oluşturmak mümkün değil. Mevcut kanıtlar astımlı hastaların tedavisinde C ve E vitaminlerinin kullanımını düzgünce değerlendirmeye izin vermek için yetersiz. Bu soruya cevap sağlamak için iyi tasarımlı başka araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kanıt kalitesi

Çalışmalarda hastaların C ve E vitamini ya da plasebo gruplarına nasıl yerleştirildiği net olarak tarif edilmedi. Bu, çalışmalarda randomizasyonun iyi olmadığı anlamına geliyor, bu da sonuçları etkileyebilir. Bir diğer sorun da çalışma tasarımlarının farklı olmasıydı bu da çalışmalarda aynı şeyin ölçülmediği anlamına geliyor. Bunlar hesaba alındığında derlememizdeki kanıtların genel olarak düşükle orta arası kalitede olduğu yargısına vardık.

Kaynak

Wilkinson M, Hart A, Milan SJ, Sugumar K. Vitamins C and E for asthma and exercise-induced bronchoconstriction. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 6. Art. No.: CD010749. DOI: 10.1002/14651858.CD010749.pub2

Orijinal özet için: Astımda C ve E Vitaminleri

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv