Astımlı Erişkinler İçin Su Egzersizleri Etkili Ve Güvenli Bir Egzersiz mi?

Cochrane derleme özeti

Astım hava yollarında aralıklı belirtilere neden olan ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayabilen daralma ve iltihapla giden, sık rastlanan bir hastalıktır. Bazı erişkin hastalar egzersizin astım ataklarını tetikleyebileceğine inanır. Ancak araştırmalar tersine olarak egzersiz yapan erişkinlerde astım atağı yaşama ihtimalinin daha az olabildiğini ve suda yapılan egzersizin kara egzersizinden daha faydalı olabildiğini gösteriyor. Bu derlemede astımlı erişkinlerde su egzersizlerinin etkinlik ve güvenliğini değerlendirmek hedefledi.

Derlemede yaşam kalitesi, genel astım belirtileri ya da alevlenmeler, akciğer fonksiyonları (FEV1) ve ters olaylarla ilgili veriler değerlendirildi. Hasta seçimi, katılımcı sayısının azlığı, egzersiz süre ve şiddetindeki farklar ve astım düzeyindeki farklar gibi sorunlar nedeniyle kanıt kalitesi çok düşüktü. Genellikle hasta için önemli sonuç ölçütleri yerine bunların yerini tutan ölçütler araştırıldı.

Özetle, astımlı erişkinlerde su egzersizlerinin etki ve güvenliğini anlayabilmek için daha fazla araştırma gerekiyor. Kanıt kalitesi yukarıdaki nedenlere bağlı olarak düşük.

Kanıtlar 13 Mayıs 2014 tarihine kadar güncel.

Kaynak

Grande A, Silva V, Andriolo BNG, Riera R, Parra SA, Peccin MS. Water-based exercise for adults with asthma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 7. Art. No.: CD010456. DOI: 10.1002/14651858.CD010456.pub2

Orijinal özet için: Astımda Su Egzersizi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv