Alzheimer Hastalığında Erken Tanı İçin 11C-PIB-PET Taraması

Çeviri: Hem. Gökşen Polat *

Cochrane derleme özeti

Demans veya diğer bilişsel hastalığı olan kişi sayısı dünya çapında giderek artıyor. Hastalığın erken evrede tanısı öneriliyor fakat en iyi yaklaşım üzerine fikir birliği yok. Sağlık bakım profesyonellerinin zayıf hafızalı veya bilişsel bozukluğu olan kişileri değerlendirmede kullanabileceği bir dizi test geliştirildi.

Yayınlanan verilere dayanarak, tek test olarak kullanılan 11C-PIB-PET (PIB) taramasının, Alzheimer hastalığı veya diğer demanslar gelişebilecek, hafif bilişsel bozukluğu olan hastaları belirlemede doğruluğunun yetersiz olduğunu bulduk. Bulgular, her 100 PIB tarama testi için negatif çıkan bir kişide Alzheimer hastalığı gelişeceğini ve taramada pozitif olan 28 kişide de hastalığın ortaya çıkmayacağını gösteriyor. Bu nedenle, hafif bilişsel yetersizliği olan kişilerde pozitif sonuç veren PIB testinin, Alzheimer hastalığı gelişimini önceden belirlemede klinik değeri bulunmuyor.

Kaynak

Zhang S, Smailagic N, Hyde C, Noel-Storr AH, Takwoingi Y, McShane R, Feng J. C-PIB-PET for the early diagnosis of Alzheimer’s disease dementia and other dementias in people with mild cognitive impairment (MCI). Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 7. Art. No.: CD010386. DOI: 10.1002/14651858.CD010386.pub2

Orijinal özet için: Alzheimer Erken Tanı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

* İzmir Katip Çelebi Ünv. İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Öğrencisi

Son Paylaşımlar
Arşiv