Kistik Fibrozlu Hastalarda İştah Açıcılar

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Kistik fibrozla ilişkili anoreksisi olan hastalarda iştah açıcı kullanımının faydalı ve ters etkilerine dair kanıtları araştırdık.

Arka plan

Kistik fibrozlu hastalarda iştah kaybı hem hastanın kendisi hem de ailesinde endişe yaratır. Bu hastalarda yedikleri besin miktarını artırarak kilo almalarını sağlamak ve genel sağlıklarını iyileştirmek için fayda sağlamak amacıyla iştah açıcılar kullanıldı. Ancak bu ilaçların yan etkiye neden olma potansiyeli endişe veriyor.

Araştırma tarihi

Kanıtlar son olarak 8 Nisan 2014 tarihine kadar arandı.

Çalışma özellikleri

Toplam 47 katılımcıyla yapılmış 3 araştırmayı derledik. Biri küçük çocuklar, diğer ikisi çocuk ve erişkinlerle yapıldı. Bu araştırmalarda megesterol asetat ve siproheptadin hidroklorür plaseboya karşı kıyaslandı. Araştırmalar 3 – 6 ay arasında devem etti.

Anahtar sonuçlar

6 aya kadar kısa vadede bu ilaçların kilo ve iştahı iyileştirebildiğini bulduk. Akciğer fonksiyonları üzerine etki görülmedi.

Tüm uyarıcıların kan şekeri kontrolüne, yorgunluğa, sıvı tutulumuna, karaciğere ve nefes darlığına, kistik fibrozu kötüleştirebilen yan etkileri olabilir ancak bunların ne sıklıkta görüldüğü tüm araştırmalarda aynı yolla bildirilmedi. Bulunan araştırmalar megesterol asetat ve siproheptadin hidroklorürün iştah ve kiloyu güvenle iyileştirdiğini gösterebilmek için çok küçüktü.

İştah açıcıların kistik fibrozlu erişkin ve çocuklarda kiloyu ve iştah azalmasını iyileştirdiğini gösteren kanıtlar olsa da, bu ilaçların kistik fibrozda iştahı güvenle artırabildiğini anlamak için iştahı ölçmenin uygun yollarının belirlenmesi ve yeterli sayıda hastadan anlamlı veri toplanması için daha fazla araştırma gerektiği inancındayız.

Kanıt kalitesi

Üç araştırmanın ikisinde iştah açıcı ve plaseboya randomizasyon iyiydi ancak üçüncü araştırmada bundan emin değiliz. Hastalar ve hekimlerin, katılımcıların hangi gruba gireceklerini önceden bilip bilmedikleri de belirsizdi. Gruplardaki hastalardan hiç birinin plasebo ya da ilaç aldıklarından haberdar olmadıklarına inanıyoruz. İki çalışmadan eksilen katılımcılar oldu, bunun nedenleri hakkında endişemiz var. Ayrıca araştırmada ölçülmesi planlanan bazı sonuç ölçütlerinin makalede raporlanmadığı endişemiz de var.

Kaynak

Chinuck R, Dewar J, Baldwin DR, Hendron E. Appetite stimulants for people with cystic fibrosis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 7. Art. No.: CD008190. DOI: 10.1002/14651858.CD008190.pub2

Oirijinal özet için: Kistik Fibrozda İştah Açıcı

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv