Sezaryende Peritonun Dikilmesi Veya Dikilmeden Bırakılmasında Uzun Ve Kısa Vadeli Sonuçlar

Cochrane derleme özeti

Sezaryen sonrasında peritonun dikilmeden bırakılması operasyon süresini kısaltıyor ve bu yüzden masrafı da düşük, ancak uzun vadeli muhtemel dezavantajlarla ilgili bilgi sınırlı.

Sezaryen yapmanın çeşitli yolları var ve kullanılan teknikler klinik durum ve cerrahın tercihin dâhil bir seri faktöre bağlı değişir. Periton bağ dokusunda desteklenen hücrelerden oluşan ince bir zardır ve sezaryen esnasında uterusa ve bebeğe erişim için kesilmesi gerekir. Karnı ve iç organları kaplayan peritonun anatomisini yeniden sağlamak için ameliyatın ardından bu dokunun dikişle kapatılması standart bir prosedür oldu. Ancak periton dikildiğinde yapışıklık olma ihtimalinin, muhtemelen dikiş malzemesine karşı dokunun reaksiyonu nedeniyle daha az olmak yerine daha çok olabileceği öne sürüldü.

Bu derlemede sezaryenden sonra peritonu rutin olarak dikip dikmemek gerektiği araştırıldı. Toplam 17 000’den fazla katılımcıyla yapılmış, metodolojik kaliteleri değişik 21 araştırma derlendi ve verileri alındı.

Peritonun dikilmemesiyle çoğu kadında birkaç dakika kazanıldı ve hastaneden kalış daha kısa oldu. Ameliyat sonrası yapışıklıklar sadece 4 araştırmada değerlendirildi (282 kadın) ve peritonu kapatıp kapatmama arasında fark olmadığı bulundu.

Uzun süreli sonuçlar, özellikle yapışıklık oluşumu, subfertilite ve gelecekteki başka ameliyatlarda olabilecek zorluklar yeterince değerlendirilmedi.

Derlenen araştırmaların metodolojik kalitesi değişken olsa da genel olarak sonuçlar yüksek ve düşük kalitedeki araştırmalar arasında tutarlıydı. Tüm bu sonuç ölçütlerine yönelik daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Bamigboye AA, Hofmeyr G. Closure versus non-closure of the peritoneum at caesarean section: short- and long-term outcomes. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 8. Art. No.: CD000163. DOI: 10.1002/14651858.CD000163.pub2

Orijinal özet için: Sezaryende Peritona Dikiş

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar