Doğum İndüksiyonunda Hipnoz

Cochrane derleme özeti

Doğum indüksiyonu, doğumu başlatmak için uterusun kasılmalar sağlayan yapay uyarılmasıdır. Geçe gebeliklerde anne ve bebekle ilgili problemleri önlemek için kullanımı olağandır. Farmakolojik ve mekanik metotlarla yapılan doğum indüksiyonu; kanama, sezaryenle doğum, uterusun aşırı uyarılması ve anne ve bebekte enfeksiyonlar gibi komplikasyonlara yol açabilir. Hipnoz gibi tamamlayıcı ve alternatif bir yöntem doğum indüksiyonu için güvenli bir alternatif olabilir.

Hipnoz, kişinin özel bir görüntü, düşünce ve duyguya konsantre olmak için dış uyarıcılara karşı farkındalığını kapatması şeklinde bir relaksasyon tekniğidir. Doğum ağrı algısını azaltmak için uzun zamandır kullanılıyor ve doğumla ilgili aşırı endişe yaşayan kadınlara fayda sağlayabilir. Kendine güven ve iyilik halini yükseltebilir ve etkili olursa sağlık sistemi masraflarında azalma sağlayabilir. Ancak doğum indüksiyonunda etkinliği araştırılmadı.

Doğum indüksiyonunda hipnozun etkisini inceleyen randomize kontrollü araştırmalar için literatür taraması yaptık. Bu derlemeye alınacak bir randomize kontrollü araştırma bulunamadı.

Doğumla ilgili yüksek endişe taşıyan kadınlarda doğum indüklemede hipnoz kullanımını tümüyle değerlendirmek için hipnoz araştırmaları yapılması gerekiyor. Araştırmalarda müdahalenin süresi, zamanlaması, gereken personel eğitimi ve hasta ve personelin görüş ve deneyimlerinin göz önüne alınması gerekir. Hipnoz yapmak için standart bakımın bekletilmesi halinde standart bakım gecikebileceği için indüksiyonda kullanımının da olgular temelinde düşünülmesi gerekir.

Kaynak

Nishi D, Shirakawa MN, Ota E, Hanada N, Mori R. Hypnosis for induction of labour. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 8. Art. No.: CD010852. DOI: 10.1002/14651858.CD010852.pub2

Orijinal özet için: Doğum İndüklemede Hipnoz

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv