Bir Hafta İçinde Travmatik Beyin Yaralanması Geçirmiş Hastalarda Vücut Temparatürünü Düşürmek

Cochrane derleme özeti

Travmatik beyin yaralanması tüm dünyada büyük ölüm ve malûliyet nedenleri arasındadır. Beyin yaralanmasından sonra vücut temperatürünü düşürmenin sonuç ölçütlerini iyileştirebileceğini gösteren, hayvan araştırmalarından sağlanan bazı kanıtlar var. İnsanlarda da travmatik beyin yaralanmasından sonra vücut temperatürü normal hastalarda sonuçların, ateşi yüksek olanlara kıyasla daha iyi olabileceğini gösteren bazı kanıtlar bulunuyor.

Vücut temperatürünü 35 – 37.5º C arasına düşürmenin hastalara, travmatik beyin yaralanmasından sonraki haftada fayda getirip getirmeyeceğine dair kanıtları aradık. Fiziksel ya da ilaçla yapılan soğutma kullanımını araştırdık. Fiziksel soğutma tekniği olarak soğutma battaniyeleri, buz, fanlar ve başka cihazlar; kimyasal teknik olarak da ateşi düşürmek için kullanılan parasetamol gibi ilaçlar araştırıldı.

Bu derlemeye alınacak randomize kontrollü ya da kontrollü klinik araştırma bulamadık. Derlenebilecek kaliteli araştırma yokluğunda, TBI olan hastaları 35 – 37.5º C arasında soğutmanın risk ve yararları hakkındaki spesifik soruyla ilgili olarak, ancak yapılmış tatmin edici araştırma olmadığını söyleyebiliriz. Hastaların 35º C altında temperatüre kadar soğutmakla ilgili yapılmış bir başka Cochrane derlemesi birkaç araştırma içeriyor.

Kaynak

Saxena M, Andrews PJD, Cheng A, Deol K, Hammond N. Modest cooling therapies (35ºC to 37.5ºC) for traumatic brain injury. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 8. Art. No.: CD006811. DOI: 10.1002/14651858.CD006811.pub3

Orijinal özet için: Travmatik Beyin Yaralanması

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv