Akut İskemik Felçte Hemodilüsyon

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

İskemik felçli hastalarda 72 saat içinde başlanan hemodilüsyonun ölüm ve bağımlılık üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için kontrol ya da tedavi yapamamasına karşı kıyasladık.

Arka plan

Felçler dünyada ikinci sırada gelen ölüm nedeni. Felç belirtileri arasında yüzde düşme, kolda zayıflama ve konuşma güçlüğü yer alıyor. Çoğu felçlere damarı tıkayan ve beynin bir kısmına giden kan akımını kesen kan pıhtısı neden oluyor. Kan akımı hızla yeniden sağlanmadığında beyin hücreleri ölüyor. Kanın dilüsyonu, akış özelliklerini iyileştirir ve teorik olarak beyne oksijen ve besin temini iyileşir ve ölüm tehlikesi altındaki beyin hücreleri yaşayabilir. Bu tedavi hayvanlardaki deneysel felçte, beyinde enfarktüs boyutlarını küçültüyor. Kanın dilüsyonu kan almayla, damardan sıvı vermekle ya da ikisinin kombine edilmesiyle sağlanabilir. Kullanılan sıvılar tuz solüsyonları olabilir ancak büyük ve sıvıları damar içinde tutan çözülmeyen moleküller içeren kolloid solüsyonları daha etkili hemodilüsyon araçları. Birçok ülkede, akut felçli hastaların klinik tedavisinde hemodilüsyon 1970’lerden beri kullanılıyor. O günlerden bu yana akut felçte hemodilüsyonla ilgili çok sayıda klinik çalışma yayınlandı. Bu derleme kan pıhtısına bağlı felçli hastalarda ölümleri önleyip önleyemediğini belirlemeyi hedefliyor.

Çalışma özellikleri

Akut iskemik felçli olduğu kabul edilen toplam 4174 erkek ve kadın katılımcıyla yürütülen 21 araştırma belirledik. Kanıtlar 2014 Şubatına kadar güncel. Birçok çalışmada katılımcılar en az 3 – 6 aya kadar izlendi. Müdahaleler arasında farklı sıvılar kullanılarak yapılan izovolemik rejimler (kanın bir kısmını sıvıyla değiştirmek) ve hipervolemik rejimler (sıvı ekleyerek total kan hacmini artırmak) bulunuyor.

Anahtar sonuçlar

Bu derlemede tüm çalışmalar bir araya alındığında hemodilüsyonun net bir faydası bulunmadı. Ayrıca kan almayla birlikte ya da olmadan ya da farklı tipte solüsyonlar kullanımı gibi özel bir hemodilüsyon modunun da faydalı olduğuna dair net kanıt yok. Bu tedavinin ciddi bir yan etkisi bulunmadı. Akut iskemik felçli hastaların rutin tedavisinde hemodilüsyon kullanımını destekleyen net bilimsel kanıt olmadığı kararına varıldı.

Kanıt kalitesi

Tek tek çalışmalar değişken kalitede olup genel kanıt kalitesi ortaydı. Araştırmalar arasında küçük değişkenlik bulundu.

Kaynak

Chang TS, Jensen MB. Haemodilution for acute ischaemic stroke. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 8. Art. No.: CD000103. DOI: 10.1002/14651858.CD000103.pub2

Orijinal özet için: Akut İskemik Felç Kan Sulandırma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv