Londra'da Düş Kırıklığı, İstanbul'da Boş Tribünler


cumhuriyetçiyorum'dan alındı

Temel ve vazgeçilmez sporumuz futbolda tutkumuzla birlikte kibirimizin de bir kez daha Avrupa çimlerine gömülmekte olduğu bir akşam yaşıyoruz. Bir kaç gündür ölçüsüz gaz verenler yarından başlayarak elde baltayla kafa, göz yaracaktır. Bu filmi çok gördüğümüz için artık kanıksamış bulunuyoruz.

Tam da bu sırada Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda çeyrek finaldeki karşıtımızın belirleneceği maça odaklanıyorum.

Küba’yla Sırbistan kıyasıya savaş veriyorlar. Bu savaşta olumsuz söz ve davranışlara yer yok. Tümüyle sportif! Harcanan emek, dökülen alın teri!

Sırbistan ve Küba iki ülkecik! Toplam nüfusları 20 milyona varmayan iki küçük ülke söz konusu spor olunca iki deve dönüşüyor.

İki ülkenin nüfusu kadar insan barındıran koca İstanbul’dan bu maça gidecek bir kaç bin kişi çıkmıyor.

İngiltere’de çimlere gömülen futbol tutkumuz bu maçtan esirgenen ilginin de başta gelen nedeni! Arsenal-GS maçına yönelen ilgi, fena basketbol oynamayan iki takımı koca salonda yalnız bırakıyor.

İngiltere’deki düş kırıklığı, yerini Türkiye’de utanç ve ezikliğe bırakıyor.

Geçen hafta İzmir’deki Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonası’nda da benzer durumdan yakındığımıza göre futbol tutkumuzla kendisini gösteren sporsevmezliğimiz süregenleşmiş oluyor.

İlk fırsatta olimpiyat demeye başlayacak oluşumuzu düşünmek bile istemiyorum.

Sizce Türkiye’de olimpiyatın adından ve stadından başka bir şeyi var mı?

Türkiye’nin başka bir çok alanda olduğu gibi sporda da silkinmeye ve aklını başına toplamaya gereksinimi var!

Ceyhun BALCI, 01.10.2014

Son Paylaşımlar
Arşiv