Bacak Ülserlerinin Tedavisinde Çinko

Cochrane derleme özeti

Çoğu bacak ülseri yara pansumanları dâhil iyi yara bakımıyla iyileşir. Ancak iyi bakımla dahi iyileşmeleri haftalar ya da aylar alır. Bu yaralar hastalara üzüntü verir ve sağlık sistemlerine maliyet getirir. Yaranın iyileşememesi kötü beslenmeye bağlı olabilir, bu vücudun kendini iyileştirebilme yetisini azaltır. İyi yara iyileşmesi için çinko gibi mineraller gerekli olduğundan çinko sülfit tabletleri almanın yaraların iyileşmesine yardım edebileceği düşünülür.

Bacak ülserlerinin tedavisinde çinko kullanılan 6 araştırma bulduk ancak hepsi de olabilecek bir faydayı gösterebilmek için çok küçüktü. Dahası araştırmalarda kullanılanı metotlar sonuçlarının muhtemelen kayırma hatası taşıdığını gösteriyor. Halen mevcut kanıtlar temel alındığında çinko tabletleri almak bacak iyileşmesini hızlandırmaz görünüyor ve daha iyi çalışmalar yapılması gerekli.

Kaynak

Wilkinson EAJ. Oral zinc for arterial and venous leg ulcers. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD001273. DOI: 10.1002/14651858.CD001273.pub3

Orijinal özet için: Bacak Yarası Çinko

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar