Çoğul Gebelerde Erken Doğumu Önlemek İçin Servikal Dikiş

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Birden fazla bebeğe gebelik erken doğum riskini yükseltir, bebek sayısı arttıkça risk de artar. Erken doğan bebekler ciddi sağlı problemleri yaşama ve ölüm dâhil kötü sonuçlarla karşılaşır. Servikal serklaj gebelik esnasında servikse, kısalma ve açılmasını sınırlayarak erken doğumu önlemek için uygulanan bir cerrahi prosedürdür. Serviks boynu çevresine vaginal yoldan veya karından girilerek dikiş atılır. Bu prosedürün çoğul gebeliklerde etkinlik ve güvenliği belirsiz. Spontan erken doğum ihtimali; annenin geçmiş öyküsü, fiziksel muayene veya ikinci üç ayda transvaginal ultrason muayenesiyle değerlendirilir.

Derleme sorusu

Yüksek riskli çoğul gebeliklerde servikal dikişin doğumla ilgili ve perinatal sonuçları iyileştirip iyileştirmediğini değerlendirdik.

Çalışma özellikleri

Toplam 1577 tekil ya da çoğul gebelerde serklajı serklaj yapılmamasına karşı kıyaslayan 5 araştırmayı derledik. Tekil gebeler dışlandıktan sonra son analizimize 122’si ikiz, 6’sı üçüz gebe 128 kadın alındı. Serklaj endikasyonu iki araştırmada doğum öyküsüyle (73 kadın), üç araştırmada transvaginal ultrasonla (55 kadın) kondu.

Ana bulgular

Çoğul gebelerde serklaj, serklaj yapılmamasıyla kıyaslandığında, perinatal ölümler veya neonatal sağlık bozulması veya erken doğum oranlarında fark bulunmadı. Ancak 5 araştırmaya dâhil edilen kadın sayısı anlamlı sonuçlar çıkarmak için yetersizdi.

Yaşayan bebeklerde serklajın nörogelişimle ilgili sonuç ölçütlerine ve annede enfeksiyonlara etkisi ve yan etkileri hesaplanamadı. Bu yüzden çoğul gebe kadınlarda serklajın anne veya bebeği bir şekilde riske sokup sokmadığı belirsiz.

Kanıt kalitesi

Derlenen 5 araştırmanın kalitesinin genel olarak ortalamanın üzerinde olduğu kanaatine varıldı, ancak üç çalışmada metodolojik bilgi olmadığından tümüyle değerlendirilemedi.

Serklaj için farklı endikasyonları (öykü ya da ultrason muayenesi) ya da serklajı başka müdahaleye karşı kıyaslayan herhangi bir çalışma bulunmadı.

Kaynak

Rafael TJ, Berghella V, Alfirevic Z. Cervical stitch (cerclage) for preventing preterm birth in multiple pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD009166. DOI: 10.1002/14651858.CD009166.pub2

Orijinal özet için: Çoğul Gebelikte Serklaj

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv