Pelvik Radyoterapi Alan Kadınlarda Vaginal Dilatör Tedavisi

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Jinekolojik ve anorektal kanserler için yapılan radyoterapi vaginaya hasar verebilir. Vagina daralabilir ve duvarları birbirine yapışabilir. Bu riski azaltmak için radyoterapi sonrasında düzenli vaginal dilatasyon tavsiyesi yerleşik bir uygulama oldu. Dilatasyonda vaginaya haftada üç gün, 5 dakika süreyle penis benzeri bir alet yerleştirilip rotasyon yaptırılarak duvarlar esnetilir.

Derleme sorusu

Bu güncellemede pelvik radyoterapiden sonra vaginal dilatasyonu destekleyen kanıt olup olmadığını görmek için literatür yeniden tarandı konu hakkındaki erişilebilen tüm veriler toplandı.

Anahtar bulgular

Radyoterapiden sonra vagina yapısını korumak isteyen kadınların dilatör tedaviyi düşünmesi gerekir. Radyoterapiden sonra vaginanın düzenli olarak esnetilmesinin skarlaşma riskini biraz azalttığını gösteren, gözlemsel çalışmalardan sağlanmış sınırlı miktarda veri bulunuyor. Radyoterapi esnasında dilatasyon tedavisini destekleyen kanıt yok. Radyoterapiden aylar ya da yıllar sonra yapılan dilatasyonun vagina yapısının yeniden kazanılmasına fayda sağlayabileceğini gösteren vaka raporları ve serileri de bulunuyor.

Kanıt kalitesi

Randomize araştırma tasarımı vaginal dilatasyon tedavisini değerlendirecek yüksek kalitede kanıt sağlamaz. Mevcut çalışmalar dilatasyonun işe yaradığını gösterebilir ancak ispatlayamaz. Ancak bu radyoterapi bittiğinde geçerlidir. Radyoterapiden sonra yapılan vaginal dilatasyonla birlikte daha az vaginal daralma oluyor, ancak bu faydanın dilatasyona bağlı olduğunu göstermez. Dilatasyon ve daralmada azalma ilişkisi, dilatasyonun faydalı etkisine ya da stenozu olan (ya da stenozu olduğunu bildiren) kadınların dilatörü daha az kullanabilmelerine bağlı olabilir.

Kaynak

Miles T, Johnson N. Vaginal dilator therapy for women receiving pelvic radiotherapy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD007291. DOI: 10.1002/14651858.CD007291.pub3

Orijinal özet için: Radyoterapide Vaginal Yapışma

Orijinal özet için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv