Status Epileptikus’ta Antikonvülsan Tedavi

Cochrane derleme özeti

Epilepside beyin hücrelerinde anormal aşırı elektriksel aktiviteler görülür ve nöbetlere neden olur. Bu aktivite beyinde küçük bir alanda ya da tüm beyinde görülebilir ve ilgili yapılarda, kol ve bacaklarda istenmeyen sarsılmalar ve hareketler gibi ani işlev bozukluğuna neden olur. Bu nöbetler genellikle kasılmalar (konvülsiyon) şeklindedir ve birkaç dakika sürer. Eğer 30 dakikadan fazla süren nöbetler olursa ya da iki nöbet arasında şuur tam kazanılmadan arka arkaya iki veya daha fazla nöbet olursa, bu durum status epileptikus olarak adlandırılır ve bir acil tıbbi durum teşkil eder. Status epileptikus tedavisinde birçok ilaç araştırıldı.

Bu derlemede intravenöz yolla verilen lorazepamın status epilaptikus’ta acil kontrol sağlamada diazepam ya da fenitoinden daha iyi olduğu bulundu. Seri halinde gelen nöbetlerin tedavisinde rektal yoldan verilen diyazepam jeli nöbet kontrolünde etkili.

Hastane öncesi tedavi için İM midazolam nöbet kontrolünde ve hastaneye yatış ve yoğun bakıma kabul sıklığına İV lorazepam kadar (muhtemelen daha fazla) etkili.

Bu durumda rutin olarak kullanılan başka ilaçlar için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Prasad M, Krishnan PR, Sequeira R, Al-Roomi K. Anticonvulsant therapy for status epilepticus. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 9. Art. No.: CD003723. DOI: 10.1002/14651858.CD003723.pub3

Orijinal özet için: Status Epileptikus Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv