Ben de İhtar Puanı Aldım


Dr. Recep Koç 1983 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. İki yıl Konya’da mecburi hizmet yaptı. Askerliğini Edirnede yataklı revir başhekimi olarak yaptı. İzleyerek Istanbul Bayrampaşa’da aynı sağlık ocağında 24 yıl sorumlu hekim olarak çalıştı. Tam Gün Kanunu ve aile hekimliği uygulamasına geçilmesi nedeni ile 18 yıllık muayenehanesini kapatarak aile hekimliğine geçti. Aralarda geçici olarak Bayrampaşa Belediyesi ve Bayrampaşa Cezaevinde de görevlendirildi. Şimdi 3 yıldır aynı yerdeki Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimi ve yönetici hekim olarak çalışıyor. Dr. Recep KOÇ, İSTAHED Hukuk Komisyonunda görev yapıyor.

En sonunda ”çalışma saatleri planına uymamak” tan üçer puan olmak üzere iki ayrı güne ait iki ayrı ihtar puanı verilmiş. Birincisi "mesaiye geç kalma", ikincisi "14 Mart’ta acil hasta dışında muayene hizmeti vermediğime" dair savunmalarım yetersiz görülmüş.

Sevgili meslektaşlarım İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Yetkililerinin gerçekten bu savunmaları okumadıkları ortaya çıkmıştır. Hadi 25 dakika geç kalmanın gerekçesi olmaz, savunma istenmesi bir prosedürdür, durumu değiştirmeyecektir, ceza verilecektir, kurtuluş yoktur, mazeret kabul edilemez!

Ama;

14 Mart savunmamda, “denetçilerin elinde belge ve kanıt olmadığını, benim hasta poliklinik defterimde kayıtların bulunduğunu, randevu verdiğimiz izlem ve aşıların yapıldığını, gelen hastalara bakıldığını ama bu tür eylem ve iş bırakma günlerinde hastalarımın çoğunun duyarlı oldukları ve sağlık çalışanlarını haklı buldukları için kuruma gelmediklerini ve desteklediklerini, eylem günlerinde müracaatların çok azaldığını” belirttiğim ve belgelerimi eklediğim halde cezayı yazmışlar.

Dört yılın sonunda benim de cezalarım oldu. Ama böyle mi iş barışı sağlanacak? Böyle mi bu sistem oturacak? Bol bol ihtar puanı verilmekle Aile Hekimliği işler hale mi gelecek? Bugün HSM de çalışan meslektaşlarımız yarın hangi yüzle aile hekimliğinde çalışabilecekler?

3-5 puanın lafı olmaz ama bari onu da kurallara ve mevzuatlara uygun bir şekilde verebilseler…

Şimdiye kadar özel konularını mail gruplarına taşımayan biri olarak verilen 3-5 puanı gündem yapıp, tüm hukuksal yolları deneyeceğimi bildiriyorsam, gerçekten "savunmaların okunmadığını, okuyanların işi bilmediğini, ya da anlamadıkları veya kasti olarak yok saydıklarını" düşündüğüm içindir. Valilik yanıtı geldiği zaman, hukuksal mücadele yapılacaktır. Yazın, sıcak bir gününde HSM ile yaptığımız çalıştayda dosyaları ve savunmaları masaya yatırmış, karşılıklı konuları tartışmıştık. Ama anladım ki hiçbir yararı olmamış. Arkadaşlarımız bizi anlayamamışlar. “Savunmalar iyi niyetli düşünerek yorumlanmalı, baskı ve mobbing unsuru olmamalı” demiştik. “Masanın karşı tarafı, gün gelir, bu tarafı olur. Cezalar çok kolay dağıtılıyor, bu kadar ucuz ceza verilmemeli” demiş ve bazı konularda Bakanlığa görüş sorulmasında anlaşarak, birbirimize başarılar dileyip çalıştayımızı bitirmiştik.

Bugün resimlere bakarken, görüştüğümüz, tartıştığımız, bize emirler yağdıran, talimatlar veren, kraldan çok kralcı bakan, bakan yardımcısı, müşteşarlar, müdürler, müdür yardımcılarının hepsinin gittiğini, yerlerine yeni kadroların geldiğini hatırladım. Makam ve koltuk kalıcı değil ama mesleğimiz ve bizler bakiyiz. Kimse kendini Hint Kumaşı saymamalı, bugün makam koltuğu, yarın sandalye ve oturak olur! Bizler istediğimiz koltuğu alıp, otururken, onlar gösterilen yerlerde oturacaklardır.

Hep söyledik. Ceza puanlarına itiraz ediniz. “3-5 ihtar puanı için değer mi” diyen aile hekimi meslektaşlarımıza duyurulur. Haklı olduğunuza inanıyorsanız değer. Çok bir zamanınızı almaz. Dilekçe tarzında yazılan savunmalar Cağaloğlu’ndaki Valilik Yazı işleri Müdürlüğüne verilecek. Yerinize birisi de gidip bırakabilir. Hepsi bu. Haklı iseniz, vazgeçmeyin, mücadelenizi yapın. Avukatımız emsal ve çoğunluğu ilgilendiren davalarda harç ücreti dışında ücret almamaktadır. Bu, damga vergisi için 185, idare mahkemeleri için 115 TL’dir. Kişisel davalarda da Baro’nun belirlediği ücreti istemektedir.

Yorumlar

1. Ercan Özkan

26 Ekim 2014, 12:24 PM

üzülmeyin hocam ben 34 sene çaliştim emekli oldum 45 000tl aldım emekli maaşimi 2,5 yildır alamıyorum neden aile hekimliği kamu hizmeti oldugundan. bana aile hekimliğine geçişde emekli maaşimin kesilece uyarılmadı. ŞİMDİ 2000TL EMEKLİ MAAŞİM VE 2000TL SGK NA PARA KESİLİYOR ÜSTELİK GERİYE YÖNELİK 56000 TL SGK İSTİYOR, BU DURUM SADECE BİZ HEKİMLERE. DİĞER MESLEKLERDE YOK. HANI TC SOSYAL DEVLETTİ . SGK BANA GECİNECEK KADAR EMEKLI MAAŞİ VERSİN BENDE ÇALİŞMAYIM. ARTIK SON NOKTAYA GELDIK. 34 YILLIK HİZMETİM YOK SAYIYORLAR. ALLAH BÜYÜK BAKALIM DANİŞTAY NE DİYECEK SLM05462976969

2. Ayşe Çelikkaya

27 Ekim 2014, 6:09 PM

Valiliğin itiraz incelemesi ve cevabı da “laf olsun,beri gelsin” modunda olacak ne yazık ki! Belki mahkeme?

Son Paylaşımlar
Arşiv