Mozaik Külliyatı


İnsanBU‘dan alındı

İnsanoğlu çiğ süt emmiş; şu resimde yer almasaydım yine sıvayan bir yazı kaleme alacaktım. 80’lerin “kült” müzik topluluğu Mozaik; albümleri, konser kayıtları ve yayınlanmamış stüdyo kayıtlarından oluşan, bir de tuğla olmasa da fayans gibi kitapçık içeren bir toplama albüm çıkarttı: Mozaik Külliyat.

Kardeşiniz de 84-86 arası bunlarla çaldığından durumdan vazife damıtarak işbu metni kaleme aldı. Madem ki futbol takımı gibi dizilmişiz; size göre sol üstten sayarsak; Ümit Kıvanç, Timuçin Gürer, Mehmet Tütüncü, Saruhan Erim, YÜ, Levon Balıkçıoğlu (afedersiniz), Ayşe Tütüncü, Serdar Ateşer (çok pardon) ve Mehmet Taygun yani Kuzu. Yer Levon’un pastanesi, yeni albüm kutlaması. Ben ve Ümit’i çıkarıp, Sumru Ağıryürüyen, Sabir Yücesoy ve Ezel Akay’ı eklerseniz kurucu kadroya; onları koymayıp, Levon’u da çıkarıp, Bülent Somay’ı eklerseniz çekirdek kadroya ulaşırsınız. Yanlışım olabilir, kitapçıkta 18-20’yi bulan personel, onlara ek söz yazarı, karikatürist, konuk müzisyen, eş-dost hakkında lüzumlu-lüzumsuz bir sürü bilgi, bir de mozaikmuziktoplulugu.org diye web siteleri var. Binaenaleyh teferruata girmek yerine öznel bakış açımı sergileyeceğim bermutad. İnternette haklarında birçok yorum mevcut. Yıllardır nazar-ı dikkatimi celbeder; Mozaik’le ilgili yazıların özel bir dili vardır, şunca yıldır değişmeyen. Aynı çalınan müzik gibi yerini bulamamaktan mı, müziğin ardındaki buzdağının dibi gibi birçok laf, düşünüp taşınma, kültür karmaşası, ilişki yumağı, boşa koysan dolmuyor, doluya koysan almıyordan mıdır, müzik zevki, hayat tarzı, dünyaya bakışı, -en azından- müzikal geçmişleri farklı olan onca insanı yine de dönüp dolaştırıp kendine benzetmesinden mi bilemiyorum. Kesin olan; Mozaik ne Yeni Türkü, ne Ezginin Günlüğü ne de Bulutsuzluk Özlemine benzer. Benimki de her zamanki “ne içindesindir çemberin ne de dışında” ofsayt pozisyonudur. Yine de Bülent’in yıllar önceki bir röportajda söylediği “Tahsin -Ünüvar, benden sonraki nefeslici- belki daha iyi saksofoncu ama Yağız -kafa olarak- bizden biriydi” gibisinden sözü veri alacağım, en güzel resimlerde yer almasam, Ümit’in çektiği en yakışıklı pozlarım kitapçıkta bulunmasa da. En bozulduğum olay da “Ardından” albümü kaydedilirken nikahım olduğundan onca zaman benim çaldığım, bir kısmını benim yazdığım, bir kısmı benim için yazılan bazı partisyonların Nezih –Ünen- tarafından icra edilmiş olmasıdır. O nikaha gitmeseymişim bir çok yönden hayırlı olacakmış. İnternette biri “Tahsin Ünüvar’ın Kör Uçuş’taki unutulmaz solosu” yazmış, beynimden vurulmuşa döndüm. Ayşe ile Serdar Tahsin’e sonradan solo fırsatı tanıdı mı bilemiyorum ama oradaki saksofon bölümü bir solo değildi ve Serdar onu benim için yazmıştı. Bana olan aşkından değil tabii, o zaman elinin altındaki bendim. Hatta bir konserde bis yaparken taş devrinde yapılmış Conn marka (şimdi ne para ederdi o) altomun fa perdesi takılmıştı da diyez yerine natürel çalmış kendim dahil herkesi güldürmüştüm. O partisyona solo demek tipik bir kendini caz dinleyicisi zannetme fenomeni olur bu durumda, ki alışılmamış değildir. Aynı youtube’da yer alan “Gitmeliydik” in Sumru değil Ayşe tarafından söylenmiş olması gibi.

Başta dünya halk şarkıları söyleyen bir grup olarak çıkan, sonunda adeta Stanley Clarke’ın bas çaldığı ama illa bir yerlerde İnti İlimani perküsyonları duyulan bir King Crimson sounduna kavuşan Mozaik’in reçetesi bana göre şudur: bir kaç yetenekli müzisyen, bir kaç ilgi çekici şarkıcı, bir kaç frapan söz yazarı, bir kaç tekniği sağlam enstrümantalist, bir kaç kültür figürü ve dağ gibi bir paydaşlar kitlesi. Ayşe’nin ailesinden, Bülent’in babasına, Mehmet Güreli’den Bülent Ortaçgil’e, Kemal Gökhan Gürses’ten Meltem Ahıska’ya, dahası kim olduğunu bilmediğim ama yıllardır hep orada burada karşıma çıkan daha bir çok benim için gizemli sosyolog, psikolog, antropolog, sümerolog, kültürolog isim. Bu paydaşlar da yalnızca “sizi ilgiyle izliyoruz”da kalmıyor, basbayağı “elektro gitarın halkların müziğinde ne işi var”, “adınız Corc mu, niye Türkçe söylemiyorsunuz –Fikret Kızılok söylemiş bunu-“ diye hesap soranı, Meltem gibi söz yazanı, Gökhan gibi –harika bir- afiş çizeni, Ümit gibi sonradan davulcu olanı, -erken ayrılan- Turgut gibi konsere çıkıp ikinci klavyeyi çalanı, benim gibi yıllarca hariçten gazel atıp, şimdi yakın olmak isteyeni var.

İlk karşılaştığımızda elektrik basın yegane teknoloji olduğu, elektro gitarın, davulun tepkiyle karşılandığı, o zamanlar Serdar, ben ve dışarıdan Turgut’un rock-caz injeksiyonlarına direnen Mozaik, geçen yıllarda dinleyiciyi synthesizer, sampler ve efekt manyağı yaptığı gibi kemençeye, neye de yer vermiş, iyi bir solist ve gitarcı olan Saru slap basın piji olmuş, yine şarkıcı-gitarcı Kuzu davula geçmiş (siz bateri diyorsunuz ona), klasikçi Ayşe Keith Jarrett-George Winston arası piyano paşazlarına dalmış. İyi mi olmuş, dinleyeceksiniz artık. Tabii Ayşe, Timuçin, Saru, Bülent, Serdar ve diğerleri (ben bile) şu ya da bu şekilde müziğe devam etmekle birlikte uzun zamandır Mozaik halinde faaliyette bulunmuyorlar. Mozaik Külliyatının neşrinin yeni Mozaik icraatine de vesile olmasını umalım.

Çünkü:

Su başında durmuşuz. 


Önce kedi gidecek 


kaybolacak suda sureti. 


Sonra ben gideceğim 


kaybolacak suda suretim. 


Sonra çınar gidecek 


kaybolacak suda sureti. 


Sonra su gidecek 


güneş kalacak, 


Sonra o da gidecek.

Nazım Hikmet’in Masalların Masalı’nı da icra etmişiz o zaman, gençmişim, dikkat etmemişim…

Yağız Üresin

Yorumlar

1. Ekrem Kutbay

03 Kasım 2014, 8:50 AM

Yağız hocam,Bir Mozaik din-izleyicisi olarak yazdıklarınız bir tarih dersi niteliğinde.Teşekkürler

2. Yağız Üresin

03 Kasım 2014, 2:39 PM

MOZAİK (1983 – 1995) grubunun bu yıl Temmuz sonu itibarıyla piyasaya çıkmış olan KÜLLİYAT (Ada Müzik) albümü için düzenlenen MOZAİK – Sohbetli İMZA Günü 9 Kasım Pazar günü Beyoğlu-MEPHISTO’da gerçekleşecektir. Saat 16.00′dan itibaren Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Bülent Somay, Timuçin Gürer, Mehmet Taygun, Serdar Ateşer, Ümit Kıvanç, Sumru Ağıryürüyen, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay, Levon Balıkçıoğlu ve Yağız Üresin olarak orada olmayı hedefliyoruz. Yoruma çok teşekkürler. YÜ

Son Paylaşımlar
Arşiv