Erişkin Kronik Böbrek Hastalığında Anemiye Karşı Androjenler

Cochrane derleme özeti

Kronik böbrek hastalığı olan erişkinlerde olan anemi olağan görülen bir sorun. Anemi nefes darlığı, baş dönmesi ve göğüs ağrısına neden olabilir; net düşünebilme yetisini azaltır; egzersiz yetisini sınırlar cinsel problemler, iştahsızlık ve yaşam kalitesinde azalmaya katkı yapar. Anemi hastane yatış süresinde uzamaya ve bazen ölümlere de neden olabilir.

Kronik böbrek hastalarında anemiyi iyileştirmek için; eritrosit üretimini uyaran ilaçlar, kandaki atık maddeler ve fazla suyu gidermek için diyaliz, kan nakli, diyet müdahalesi ve demir ve folat takviyesi gibi birkaç yaklaşım bulunuyor.

Tedavilerin istenmeyen etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için bazı kurumlarda androjenler gibi başka ilaçlar verilebiliyor. Kronik böbrek hastalarında androjen tedavisinin muhtemel bir başka faydası da özellikle sağlık kaynakları sınırlı bölgelerde, bu ilacın düşük maliyeti.

KBY ile ilişkili anemisi olan toplam 181 erişkinden sağlanan verileri yayınlayan 8 küçük çalışmayı değerlendirdik. Kanıtlardaki kısıtlamalar ve kusurlar kronik böbrek hastalığı ile ilişkili anemisi olan erişkinlerde androjen tedavisiyle birlikte önemli bir fayda görülmediği kararı vermemize neden oldu.

Kaynak

Yang Q, Abudou M, Xie X, Wu T. Androgens for the anaemia of chronic kidney disease in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 10. Art. No.: CD006881. DOI: 10.1002/14651858.CD006881.pub2

Orijinal özet için: Anemide Androjen

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv