Kronik Böbrek Hastalığını Önleme Ve İlerlemesini Geciktirmede Ağızdan Kullanılan Adsorbanların Etkis

Cochrane derleme özeti

Kronik böbrek hastalığı (KBH) global bir sağlık problemidir. Kronik böbrek hastalarında kardiyovasküler olaylar ve böbrek yetmezliği riski yüksektir. Böbrek fonksiyonlarında bozulma kanda üremik toksin artışına neden olur ve KBH’nin ilerlemesini teşvik eder. Oral adsorbanlar, mide barsak sisteminde üremik toksini adsorbe etme ve dışkı yoluyla giderme yetisi olan bir grup ilaçtır ve klinik uygulamada böbrek hasarını azaltmak için kullanılır.

Bu derlemeye toplam 1590 katılımcıyla yapılan 15 araştırma dahil edildi. Primer sonuç ölçütlerimiz az sayıda çalışmada raporlandı. Oral AST-120, AiXi Te ve Niaoduqing granüllerinin, kronik böbrek hastalarında böbrek fonksiyonundaki düşüşü, ciddi ters olay olmadan geciktirmede faydalı etkisi olabilir.

Bu araştırmalar metodolojik olarak düşük kalitedeydi. Güncel olarak kronik böbrek hastalığını önlemede ya da gelişimini geciktirmede herhangi bir oral adsorbanı tavsiye edebilmek için kuvvetli kanıt bulunmuyor.

Kaynak

Wu H, Sun H, Wang F, Yang M, Dong B, Liu GJ. Oral adsorbents for preventing or delaying the progression of chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 10. Art. No.: CD007861. DOI: 10.1002/14651858. CD007861.pub2

Orijinal özet için: Kronik Böbrek Hastalığında Oral Adsorban

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv