Kronik Böbrek Hastalığı Tedavisinde Astragalus

Cochrane derleme özeti

Dünyada kronik böbrek hastalığına tutulan insan sayısı artıyor ancak henüz ilerlemesini kontrol edecek evrensel kabul görmüş stratejiler bulunmuyor. Astragalus böbrek hastalığı tedavisinde en yaygın kullanılan bitkilerden biri. Bu derlemeyi kronik böbrek hastalarının tedavisinde Astragalus’un faydaları ve potansiyel zararlarını değerlendirmek için yaptık.

Literatürü 2014 yılına karar araştırdık ve diyalize giren ve girmeyenler dâhil kronik böbrek hastası toplam 1323 katılımcıyla yapılan 22 araştırmayı özetledik.

Konvansiyonel tedaviyle birlikte verildiğinde Astragalus’un serum kreatinin düzeyini ve idrarla kaybedilen protein miktarını azaltmada ve anemi ve malnütrisyon gibi bazı komplikasyonların etkisini azaltmada fayda sağladığını gösteren umut verici kanıtlar olmakla beraber bu kanıtların kalitesi düşük bulundu.

Değerlendirilen çalışmaların metotları ve raporlamasında, sonuçlarda hataya yol açabilecek bazı kusur ve ihmaller bulduk. Derlenen çalışmalarda bildirim bulamadık ancak Astragalus enjeksiyonuyla birlikte görülebilecek muhtemel ters etkilere dikkat edilmesi gerekir.

Kaynak

Zhang H, Lin Z, Xu C, Leung C, Chan L. Astragalus (a traditional Chinese medicine) for treating chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 10. Art. No.: CD008369. DOI: 10.1002/14651858.CD008369.pub2

Orijinal özet için: Kronik Böbrek Yetmezliği Astragalus

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv