Doğumda Mekonyumla Boyalı Amniyotik Sıvı Varsa Anne Ve Bebekte Enfeksiyonları Önlemek İçin Antibiyotik

Cochrane derleme özeti

 

Mekonyumla boyalı amniyos sıvısı (MBAS) fetusun kalın barsağından annenin amniyos boşluğuna atık madde geçişinden olur. Miyadı geciken gebeliklerde insidensi artar. MBAS olan gebelerde fetal membranlarda doğum sonrası iltihap (koriyoamniyonit), uterus iç tabakasında iltihap (endometrit) gibi komplikasyonlar ve yeni doğan bebekte sepsis ve yoğun bakım ünitesine (YDYBÜ) yatış gibi komplikasyonlar olur. Fetal stres veya hipoksi, gasping şeklinde fetal solunuma ve sonucunda mekonyum aspirasyonuna yol açar.

 

Derleme için bulunan toplam 362 kadınla yapılmış 2 randomize kontrollü araştırma, profilaktik antibiyotik kullanımının MBAS olan kadınlarda koriyoamniyonit riskini azaltabileceğini gösterdi (orta kalitede kanıt). Antibiyotik kullanımı yeni doğan sepsisini net olarak azaltmadı (düşük kalitede kanıt). YDYBÜ’ye yatışlar ve postpartum endometritleri de net olarak azaltmadı (düşük kalitede kanıt).

 

Çok daha fazla MBAS’li katılımcıyla, bu konuları inceleyen araştırmalar yapılması gerekiyor.

 

Kaynak

Siriwachirachai T, Sangkomkamhang US, Lumbiganon P, Laopaiboon M. Antibiotics for meconium-stained amniotic fluid in labour for preventing maternal and neonatal infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD007772. DOI: 10.1002/14651858.CD007772.pub3

 

Orijinal özet için: Mekonyum Boyalı Amniyos Sıvısı

 

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus