Ciddi Veya Kontrol Edilemeyen Üst Sindirim Sistemi Kanamasında Traneksamik Asit

Cochrane derleme özeti

Arka plan

Üst gastro-intestinal kanama acil hastaneye yatışların olağan bir nedeni. Gidişatı ciddidir ve kontrol edilemeyen kanama bazı hastaların ölümüne neden olabiliyor.

Derleme sorusu

Traneksamik asit bir antifibrinolitik ilaç. Fibrinin parçalanmasını önler, fibrin kanamayı durdurmak için oluşan kan pıhtısının iskeletini sağlar. Klinik araştırmalar traneksmik asidin üst gastro-intestinal kanamada mortaliteyi azaltabileceğini gösteriyor.

Çalışma özellikleri

Bu derleme 8 randomize kontrollü araştırmanın verilerini içeriyor. İki araştırmada antiülser ilaçlar da değerlendirildi. Sadece bir araştırmada ek endoskopik tedavi kullanıldı, kalan çalışmalar bu müdahale klinik pratiğe girmeden önce yapıldı.

Anahtar sonuçlar

Üç çalışmada traneksamik asidin mortaliteye faydalı bir etkisi var göründü, ancak aynı çalışmalarda katılımcı eksilmesi oranı yüksekti, başka araştırmalar yayınlanan kadar bu bulgudan emin olamıyoruz. Antiülser ilaçlar ve endoskopik tedavi yapılan araştırmalarda traneksamik asit mortaliteyi azaltmadı. Ciddi veya kontrol edilemeyen üst sindirim sistemi kanamasında traneksamik asidin faydalı bir etkisi olup olmadığını belirleyebilmemiz için başka randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor.

Kanıt kalitesi

Araştırmalarda randomize edilen çok sayıda hasta sonradan değerlendirmeden dışlandı. Bu nedenle ana kayırma hatası kaynağı eksilme oldu. Genel kanıt kalitesi ortayla düşük arasında.

Kaynak

Bennett C, Klingenberg S, Langholz E, Gluud L. Tranexamic acid for upper gastrointestinal bleeding. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD006640. DOI: 10.1002/14651858.CD006640.pub3

Orijinal özet için: Mide Kanaması Traneksamik

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv