Hastaların Tüberküloz Kliniklerine Gelmesini Sağlamak İçin Hatırlatma Sistemleri

Cochrane derleme özeti

Bu derlemede hastaların tüberküloz (TB) kliniklerini ziyareti ve tedavilerini bitirmeleri için hatırlatma sistemlerinin etkilerine dair kanıtları özetlendi. Literatürü 28 Ağustos 2104 tarihine kadar taradık ve toplam 4654 katılımcıyla yapılan 9 araştırmayı derledik.

Hatırlatma sistemleri ve beklenen faydaları

Etkili TB tedavisi hastanın en az 6 ay her gün çok sayıda ilacı almasını gerektirir. Bazı hastalar kendini yeniden iyi hissetmeye başlayınca kliniklere uğramayı bırakır ve ilaçlarını kullanmamaya başlar ve bu da hastalığın geri dönüşüne ve ilaç direnci gelişimine yol açabilir.

Dünya sağlık örgütünün önerdiği bir strateji, atanmış bir görevlinin hastanın ilacını her gün aldığını gözlemesidir (doğrudan gözetimli tedavi – DGT). Başka stratejiler olarak hastaların randevularına vaktinde gitmelerini sağlamak için (randevu öncesi hatırlatma), veya planlanmış randevuyu ihmal eden ya da kaçıran hastalara yeniden randevu sağlamak için (ihmalde hatırlatma) kullanılan hatırlatma sistemleridir. Bu hatırlatmalar planlı randevudan önceki telefon çağrıları ya da mektuplar veya randevu kaçırıldıktan sonraki telefon çağrıları, mektuplar ve ev ziyaretleri olabilir.

Sonuçlar

Aktif TB için tedavi gören hastalarda

* Randevu öncesi hatırlatıcı telefon çağrılarıyla daha fazla hasta klinik randevusuna geldi ve TB tedavisini tamamladı (düşük kalitede kanıt).

* İhmalde hatırlatmayla daha fazla hasta klinik randevusuna geldi ve TB tedavisini bitirdi (sırasıyla düşük ve orta kalitede kanıt).

Tüberküloz koruması yapılan hastalarda

* Randevu öncesi hatırlatıcı telefon çağrılarıyla daha fazla hasta klinik randevusuna geldi ve son klinik vizitinde hazır bulunan hasta sayısı, üç aylık telefon çağrısı veya eve yapılan hemşire vizitiyle daha yüksekti.

TB taraması yapılan hastalarda

* Randevu öncesi hatırlatıcı telefon çağrılarıyla ya da olmadan, benzer sayıda hasta kliniğe cilt testi okutmaya geldi (düşük kalitede kanıt).

* Eve götürülen hatırlatıcı kartlarla ya da olmadan, benzer sayıda hasta kliniğe cilt testi okutmaya geldi.

Kaynak

Liu Q, Abba K, Alejandria MM, Sinclair D, Balanag VM, Lansang MD. Reminder systems to improve patient adherence to tuberculosis clinic appointments for diagnosis and treatment. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD006594. DOI: 10.1002/14651858.CD006594.pub3

Orijinal özet için: Tb Tedavisi Hatırlatma

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv