Polipli Kronik Rinosinüzit İçin Cerrahi Müdahaleler

Cochrane derleme özeti

Arka plan

İyi huylu nazal polipler burun pasajları ve sinüsler içindeki genellikle iki taraflı büyümelerdir. Burun tıkanması, koku ve bunun sonucunda tat duyusunda azalma, burun akıntısı ve burun tıkanması gibi çeşitli belirtilere neden olabilir. Sinüsler kemik içindeki hava dolu boşluklardır ve burun kanallarına açılır. Burun poliplerinin birinci seçenek tedavisi sprey ya da hap gibi steroid kullanımıdır. Bu tedavinin belirtileri iyileştirmede başarısız olduğu hastalarda polipler ameliyatla çıkarılabilir. Bu ameliyatlar genellikle şifa sağlayıcı değildir ve hastaların tıbbi tedavi almayı sürdürmeleri veya başka ameliyatlar olmaları gerekebilir. Polipleri çıkarmada bir seri iyi bilinen cerrahi teknik kullanılabilir. Kesin olarak bilinmeyense, polipleri çıkarmak ve sinüsleri temizlemenin hastalığın kontrolünde, sadece polipleri çıkarıp sinüslere dokunmamaya göre avantajı olup olmadığıdır. Bu soruya cevap bulmak için literatürde kanıt aradık.

Çalışma özellikleri

Derleme kriterlerine uyan araştırma bulunamadı. Bulduğumuz, 5’i randomize olmak üzere 6 kontrollü araştırma derleme kriterlerimizin tümünü karşılamadığından dışlamak zorunda kaldık.

Sonuç ve kanıt kalitesi

Derlenecek araştırma bulunamadı. Halen bu durumda sadece polipleri çıkarmanın ya da aynı ameliyatta sinüsleri de açmanın daha iyi olduğu hakkında yorum yapamıyoruz. Bu soruyu cevaplamak için yüksek kalitede randomize kontrollü araştırmalar yapılması gerekiyor. Kanıtlar 2014 Şubatına kadar güncel.

Kaynak

Sharma R, Lakhani R, Rimmer J, Hopkins C. Surgical interventions for chronic rhinosinusitis with nasal polyps. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD006990. DOI: 10.1002/14651858.CD006990.pub2

Orijinal özet için: Kronik Polipli Sinüzit Ve Ameliyat

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv