Yumurta Allerjisini Tedavi İçin Küçük Artışlarla Günlük Yumurta Proteini Verilmesi

Cochrane derleme özeti

Yakın zamanlar kadar, besin allerjisi olanlarda tek pratik seçenek allerjen içeren besinlerden kesinlikle kaçınmaktı. Yumurta birçok besinin içinde bulunduğundan kaçınması zor. Kaçınma halinde dahi yanlış etiketli ya da çapraz bulaşma olan ürünlerle kazaen alım korkusu en dikkatli hastalarda bile sürer. Yumurtalı besinlerin kazaen alınması hayatı tehlikeye sokan bir duruma neden olabilir. Yayınlanmış sadece az sayıda çalışma olsa da yumurta allerjisine karşı ‘oral immünoterapi’ denen (oral duyarsızlaştırma ya da aşılama olarak da bilinir) yeni tip bir tedavi var. Bu tedavide günlük olarak küçük ve tedricen artan miktarda yumurta proteini, tam porsiyona ulaşana kadar tüketiliyor. Bu metot vücudun bağışıklık sisteminin yumurta proteinine verdiği allerjik cevabı değiştirebiliyor ve artan miktarda yumurta bir ters reaksiyon tetiklemeden tüketilebiliyor.

Yumurta allerjili hastalarda oral immünoterapiyi plaseboyla ya da kaçınma diyetiyle kıyaslayan randomize kontrollü araştırmaları belirledik. 4 – 15 yaşlar arasındaki toplam 167 çocukla yapılan 4 araştırma derlendi. Kanıtlar yumurta allerjisine karşı yapılan oral immünoterapinin, allerjik çocukların çoğunluğuna, günlük yumurta proteinini yedikleri müddetçe, kısmi bir porsiyonu tolere edebilmelerine fayda sağladığını gösterdi.

Oral immünoterapi esnasında yan etkiler sıktı, ancak hafifle orta arası şiddetteydi. Bununla beraber oral immünoterapi gören 100 hastadan 5’ine ciddi aşırı duyarlık reaksiyonu için adrenalin verilmesi gerekti. Araştırmalara az sayıda katılımcı alındığı ve yürütüm yollarının problemli olduğuna dikkat gerekir, bu yüzden daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Romantsik O, Bruschettini M, Tosca M, Zappettini S, Della Casa Alberighi O, Calevo M. Oral and sublingual immunotherapy for egg allergy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD010638. DOI: 10.1002/14651858.CD010638.pub2

Orijinal özet için: Yumurta Allerjisi Tedavisi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar
Arşiv