Proliferatif Diyabetik Retinopatide Laserle Fotokoagülasyon

Cochrane derleme özeti

Derleme sorusu

Laserle fotokoagülasyon proliferatif diyabetik retinopatide etkili bir tedavi mi?

Diyabetik retinopati (DR) diyabetli hastalarda olağan görülen bir problem olup görmede kayba neden olur. Diyabet retinayı etkiler, zararlı yeni damar oluşumu görülür (proliferatif DR-PDR). Bu zararlı damar değişimlerinin tedavisinde lazerle fotokoagülasyon kullanılır.

Çalışma özellikleri

Çoğunda PDR olan toplam 4786 katılımcıyla (9503 göz) yapılmış 5 araştırma bulduk. 3 araştırma ABD, biri Birleşik Krallıkta biri de Japonya’da yapıldı.

Anahtar sonuçlar

Laserle tedavi edilen ve edilmeyen gözlerde 12 ay sonunda orta derecede görme kaybı benzer bulundu, ancak daha uzun vadede yapılan değerlendirme, lazerle tedavi edilen gözlerde orta derecede görme kaybının daha az olduğunu gösterdi.

Lazer tedavisi 12 ayda şiddetli görme kaybı riskini %50’den fazla azalttı. DR ilerlemesi üzerinde de benzer etki görüldü. Çalışmaların hiçbirinde, ağrı ve sürücü ehliyeti kaybı gibi hastayla ilişkili sonuç ölçütleri raporlanmadı.

Kanıt kalitesi

Çok fazla araştırma bulamadık ve bulduklarımız da oldukça uzun zaman önce, araştırma yürütüm ve raporlama standartlarının düşük olduğu zamanlarda yapılmıştı. Şiddetli görme kaybıyla ilgili sonuçlar dışında kanıt kalitesinin düşük olduğu yargısına vardık. Şiddetli görme kaybıyla ilgili kanıtlar orta kalitede.

Kaynak

Evans JR, Michelessi M, Virgili G. Laser photocoagulation for proliferative diabetic retinopathy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD011234. DOI: 10.1002/14651858.CD011234.pub2

Orijinal özet için: Proliferatif Diyabetik Retinopatide Lazer

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv