Cerrahi Kesi Yaralarının Kapatılmasında Doku Yapıştırıcılar

Cochrane derleme özeti

Yara kapatmada dikiş yerine doku yapıştırıcısı ya da tutkallar gittikçe artan oranda kullanılıyor. Tutkal kullanımının cerrahi yaraları kapatmada dikişten daha kolay ve hızlı olduğu gösterildi. Tutkallarda keskin cilt yaralanması riski (iğnelerde olduğu gibi) bulunmaz ve enfeksiyona karşı bariyer teşkil ettiği düşünülür. Bu iyileşmenin de hızlanması ve dikiş alma gereğinin kalkması anlamına gelir.

Tıbbi literatür 2014 Martına kadar tarandı ve yara kapatmada tutkal kullanımını araştıran 33 tıbbi çalışma belirlendi. Çalışmalarda doku yapıştırıcılar dikiş, zımba, bant ya da başka çeşit tutkala karşı kıyaslandı. Ana sonuç ölçütü olarak yaranın kapalı kalıp kalmadığı ve enfekte olup olmadığı seçildi. Derlememizin sonuçları dikiş kullanıldığında daha az yarada açılma olduğunu net olarak gösterdi. Çalışmalarda ayrıca bazı tip tutkallarla kullanımın diğerlerinden biraz daha hızlı olduğu bildirildi. Tutkallarla alternatif kapatma metotları arasında kozmetik sonuç ve maliyet anlamında net fark bulunmadı. Cerrahın ve hastanın tercihi anlamında da sonuçlar karışıktı.

Kaynak

Dumville JC, Coulthard P, Worthington HV, Riley P, Patel N, Darcey J, Esposito M, van der Elst M, van Waes OJ F. Tissue adhesives for closure of surgical incisions. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 11. Art. No.: CD004287. DOI: 10.1002/14651858.CD004287.pub4

Tıbbi özet için: Yara Kapatmada Tutkal

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv