Dizde Osteroartrit Tedavisi İçin Osteotomi

Cochrane derleme özeti

Diz osteroartriti olan hastalarda osteotominin etkilerini derledik. Konuya ilişkin tüm çalışmaları 2013 Kasımına kadar aradık ve toplam 1065 katılımcıyla yürütülen 21 araştırma bulduk.

Bu derleme diz osteoartritli hastalarda aşağıdakileri gösterdi:

* Osteotomi ağrı ve işlevi iyileştirir, ancak bu kıyaslamaya değil, bir tedavi grubu içindeki değişimlere dayanıyor.

* osteotomi konservatif tedaviye karşı kıyaslanmadı ve;

* tercihe edilecek osteotomi tekniği için kanıt bulunamadı.

Arka plan

Osteoartrit (OA) diz veya kalça gibi eklemlerin hastalığıdır. Eklem kıkırdak kaybeder, kemik, hasarı tamir için çoğalır. Ancak bu anormal kemik gelişimi durumu iyiye götürmek yerine kötüleştirir. Gelişen kemiğin şekli bozuktur, bu eklemin stabilitesini bozar ve ağrı yapar. Bu da fiziksel işlevi diz ekleminin kullanımını etkiler. Dizinde osteoartrit olan hastalarda iki ana cerrahi yöntem kullanılır: Diz eklemi protezle değiştirilir veya osteotomi yapılır.

Osteotomide kemik kesilir ve yeniden hizalanır. Dizde yapılan osteotomi dizin hizalanmasını değiştirir. Ağırlık hasta bölümden sağlıklı bölüme aktarılır. Hasara uğramış kıkırdağın yükünü alan osteotomi ağrıyı azaltabilir, işlevi iyileştirebilir ve dizdeki bozulmayı yavaşlatabilir ve muhtemelen dizin kısmen ya da tamamen değiştirilmesini geciktirir.

Hastalarda osteotomiden sonra ne olur?

Tüm çalışmalarda izlem süresi, tedavi başarısızlığına skor vermek için çok kısaydı

Tüm çalışmalarda herhangi bir tipte yüksek tibial osteotomidan sonra hastalar daha az ağrı ve diz işlevinde iyileşme bildirdi. Ancak bu farklar operatif olmayan tedaviyle kıyaslamaya değil, osteotomi öncesi ve sonrasının kıyaslamasına farklara dayanıyor. Farklı osteotomi teknikleri arasında ağrı ve işlev skorlarında muhtemelen fark görülmedi.

Nadir komplikasyonlar olarak tromboemboli ve sinir ve damar yapılarında hasar görülebilir.

Reoperasyon için en önemli neden ağrı ve eksternal fiksatörde çivi yolu enfeksiyonu sonucunda malzeme çıkarılmasıydı. Bu reoperasyon oranı, kapalı kama tekniğine kıyasla başka bir yüksek osteotomi yapılanlarda daha yüksek olabilir.

İki çalışmada yüksek tibial osteotomi parsiyel diz değişimine karşı kıyaslandı. İki tip arasında fayda farkı bulunmadı.

Kaynak

Brouwer RW, Huizinga MR, Duivenvoorden T, van Raaij TM, Verhagen AP, Bierma-Zeinstra SMA, Verhaar JAN. Osteotomy for treating knee osteoarthritis. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD004019. DOI: 10.1002/14651858.CD004019.pub4

Orijinal özet için: Osteoartrit Osteotomi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Etiketler:

Son Paylaşımlar