Akustik Nöroma Tedavisinda Stereotaktik Radyoterapi

Cochrane derleme özeti

Akustik nöroma (vestibüler schwannoma ) işitme ve dengeden sorumlu 8. kafa çiftinin selim tümörüdür. Ameliyatla ya da stereotaktik radyoterapiyle tedavi edilebilir ya da oldukça yavaş büyüdüğü ya da hiç büyümediği için sadece gözlem altında tutulabilir.

Tıbbi literatürde stereotaktik radyoterapiyi başka tedavi yöntemlerine karşı kıyaslayan randomize kontrollü çalışmaları aradık. Bulunan araştırmaların hiçbiri derleme kriterlerimize uymadı.

Halen akustik nöroma hastalarının tedavi seçeneklerinden herhangi birinin diğerlerine karşı net bir avantajı olduğunu belirlemek için yüksek kalitede randomize kontrollü araştırma kanıtı bulunmuyor. Bu nedenle tedavilerin hasta tercihleri, hekim tecrübesi ve radyoterapi donanımının erişilebilirliği göz önüne alınarak, kişiye göre seçilmesi gerekiyor. Tüm tedavi seçeneklerinin etkinlik ve güvenliğini kıyaslayan daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak

Muzevic D, Legcevic J, Splavski B, Cayé-Thomasen P. Stereotactic radiotherapy for vestibular schwannoma. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD009897. DOI: 10.1002/14651858.CD009897.pub2

Orijinal özet için: Akustik Nöromada Radyocerrahi

Tam metin için: Tıbbi Özet Ve Tam Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv

© 2023 by Natural Remedies. Proudly created with Wix.com

  • b-facebook
  • Twitter Round
  • b-googleplus