Yanıklarda Yardımcı Tedavi Olarak İmmün-beslenme

Cochrane derleme özeti

Geniş vücut yüzeyini tutan yanıklarda, dokulardaki hasar ve yıkılma, şiddetli beslenme yetersizliğindekine benzeyen bir duruma yol açabilir. Bunun yanında, etkin cilt bariyerinin harap olması vücut temperatürünün düzenlenmesinde bozulmaya, enfeksiyona duyarlılığa ve sıvı kaybına neden olur. Evvelce yapılan çalışmalarda beslenme desteğine eklenip, immün sistem işlevinde artış sağlayabilen ve böylece enfeksiyon, hastanede kalış süresi ve ölüm ihtimalinde azalma sağlayabilen spesifik doğal ürünler araştırıldı. Bu katkılar immün besinler olarak adlandırılır ve içlerinde glutamin, arginin, dallı zincirli amino asitler (DZAA) ve omega 3 yağ asitleri (balık yağı) bulunur. Derleme yazarları olarak, şiddetli yanık yaraları olan hastalarda immün besinlerin etkilerini değerlendiren randomize kontrollü çalışmaları aradık.

Bu derlemenin sonuçları sadece glutaminin potansiyel olarak ölüm riskini azaltabileceğini gösteriyor. Ancak kombine edilen çalışmalarda toplam hasta sayısı çok azdı; bu yüzden kararlar kesin olmayabilir. İmmün beslenmenin rolünü tayin etmek için daha fazla araştırma gerekiyor.

Kaynak

Tan HB, Danilla S, Murray A, Serra R, El Dib R, Henderson TOW, Wasiak J. Immunonutrition as an adjuvant therapy for burns. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD007174. DOI: 10.1002/14651858.CD007174.pub2

Orijinal özet için: Yanıklarda İmmün-beslenme

Tüm metin için: Tıbbi Özet ve Tüm Metin

Son Paylaşımlar
Arşiv